A dzisiaj przedstawiam Golterie rozesłaną która z powodzeniem może zostać uznana za jeden z symboli jesieni oraz Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie o tej porze roku wzbudza największe zainteresowanie za sprawą swoich fantastycznych lśniących i czerwonych kuleczek. Ciekawostką jest też fakt iż ma listki zimozielone które w porze największych spadków temperatury zmieniają kolor na czerwony. Krzewinka ta coraz częściej jest już nie tylko uprawiana w ogrodzie ale również w doniczkach na tarasach, balkonach a nawet w mieszkaniu. Zresztą widok takiego pięknego cudaka z dodatkiem dekoracji i bombek na pewno będzie miłym akcentem i piękną świąteczną dekoracja wnętrz. Zresztą szkółkarze coraz chętniej promują ten gatunek właśnie w jesiennej porze a nawet niektóre duże sieci sklepów widzą w niej duży potencjał. Myślę że tej rośliny nie trzeba już polecać ponieważ sama zdobywa wielką popularność.
Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-) Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów. 'Hampton Court Gold' Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej ...
Bardzo lubię golterię. Świetnie sprawdza się w ogrodzie. Szybko się rozrasta i zadarnia różne miejsca. Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńTeż ją bardzo lubię ale muszę przyznać że nie za często widuję na miejskich rabatach choć w ogrodach jest dość popularna :-)
UsuńPiękna roślinka. Świetna do dekoracji świątecznych.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)*
Zgadzam się :-)
UsuńUwielbiam aromat zgniecionych liści i owoców golterii. Kojarzy mi się z zapachem z dzieciństwa, niestety nie pamiętam co to było. Syrop...cukierki na kaszel...landrynki...
OdpowiedzUsuńA to ciekawe muszę kiedyś to sprawdzić :-) Dziękuję!
Usuń