Przejdź do głównej zawartości

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-)

Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium 
To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)

 Karagana syberyjska - Caragana arborescens 
Ładny dość mocno rozłożysty krzew który z powodzeniem może być wykorzystywany szczególnie w terenach zielonych i na osiedlach miejskich
 Złotlin japoński - Kerria japonica 
Znany i lubiany krzew ozdobny na ogrodowym rynku spotykamy kilka odmian między innymi Pleniflora (na zdjęciu) o pełnych i dużych słonecznikowych kwiatach.
 Leszczynowiec chiński - Corylopsis sinensis 
Jeden z kilku gatunków jakie może posadzić w ogrodzie. Wczesne kwitnienie to jego wielka zaleta. Jest to na ten moment egzotyka nie często sadzona a szkoda!
 Forsycja pośrednia - Forsythia intermedia 
Popularny i mega pospolity krzew który w okresie wiosennym wygląda jak żółte kulę na tle zielonej i młodej trawy. Znosi cięcie i nawet trudne warunki uprawy.
 Oczar - Hamamelis 
Ładny krzew posiadający kwiaty czasem już w styczniu. Na rynku kilka gatunków jak Oczar japoński czy Omszony oraz jedna ciekawostka Oczar Wirginijski posiadający kwiaty jesienią.

 Zadrzewnia bezogonkowa - Diervilla sessilifolia Cool Splash
Mały krzew idealny nawet do malutkiego ogrodu i do donic. Ma śliczne żółte kwiaty a do tego mega ozdobne listki z białym obrysowaniem.
 Azalia pontyjska -  Rhododendron luteum
Wspaniały krzew który ma duże i mega ozdobne kwiaty wydzielające bardzo przyjemny zapach
Złotokap Waterera - ( Laburnumxwatereri ) Vossii
Wyjątkowy krzew lub małe drzewko o fantastycznych kwiatach zebranych w długie grona. Zjawiskowy i wpadający w oko.
Magnolia żółta - Magnolia  
Ilość gatunków na rynku jest duża a jak do tego doliczymy jeszcze odmiany to mamy całą kolekcję. Wśród nich znajdują się odmiany o żółtych kwiatach. Wspaniałe duże krzewy bądź niskie drzewa.
 BONUS
Mydleniec wiechowaty - Koelreuteria paniculata
Typowe drzewo o bardzo ładnie rozłożystej koronie zasługujące na szerokie uznanie. Co ważne ma kwiaty w lecie kiedy już większość roślin zapomniała co to kwiaty. Idealne do większych ogrodów ale również na osiedla miejskie czy zieleń uliczną ( mniejsze uliczki nie koniecznie przy autostradach)
Komentarze

 1. Lubię żółty kolor, jest słoneczny. Ciekawy zestaw. W zeszłym roku zasadziłam złotokap i będę czekać na jego kwiaty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne rośliny, jak obsypane złotem. Z tego zestawu mam tylko forsycje i azalie ale za to w wielu egzemplarzach:) Posadziłam kiedyś żółtą magnolię ale nie przeżyła zimy.
  Serdeczności Krzysiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba najpiękniejszy jest ogród właśnie w takich kolorach.. Wtedy czuć klimat!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam u siebie za wiele żółtego koloru w ogrodzie ale to chyba dlatego, że za nim po prostu nie przepadam. I nie kupuję kwiatów w tym odcieniu. Wszystkie inne już raczej mam, lubię też bardzo trawy ozdobne, zobaczcie na https://florexpol.eu/trawy-ozdobne/5916-smialek-darniowy.html o czym mówię. One pięknie ubogacają kwiatostany, na pewno zupełnie inaczej taka roślina się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. a dereń?!
  zakwita już w lutym żółtymi kwitami Festywale derenia pod koniec lata w ogrodzie botanicznym niedaleko Przemyśl

  OdpowiedzUsuń
 6. Choć lubię żółty, to jakoś niespecjalnie sięgam po krzewy w tym kolorze kwitnące. Ot jakoś tak.
  Z listy koniecznie muszę przywrócić w moim ogrodzie mahonię, miała ją babcia i przez to dobrze się mi kojarzy.
  Oczary już jakiś czas temu mnie zaintrygowały, ale wpierw muszę mu znaleźć dogodne miejsce.
  Azalię pontyjską ma sąsiad i owszem pachnie nieziemsko i już z daleka, ALE kiedyś czytałam, że jest trująca dla miododajnych no i zniechęciło mnie to skutecznie, choć ze smutkiem, bo naprawdę zapach piękny.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

TOP Z 30 DNI!

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Noski - Klonowy Symbol!

W Polsce w stanie naturalnym możemy spotkać trzy gatunki Klonów a mianowicie - zwyczajny, jawor i polny a do tego grona możemy doliczyć jeszcze kilka gatunków obcego pochodzenia jak Klon japoński, palmowy, srebrzysty, czerwony czy tatarski. Ta ilość oczywiście może być jeszcze większa o czym świadczy chociażby ich pokaźna kolekcja w Arboretum w Rogowie. Z czym Nam się kojarzą?? Z liśćmi które mają klapy i niestety tutaj często popełniamy błąd uważając że Ambrowiec, Tulipanowiec czy popularny Platan za Klonowe gatunki którymi przecież nie są!!! Na co zwracać uwagę w przypadku Klonów?? Oczywiście na nasiona którymi są  Noski czyli Skrzydlaki niegdyś tak chętnie wykorzystywane do zabawy przez dzieci które w tej chwili mają zupełnie inne rozrywki. W każdym razie ten Nosek jest tym czymś co je wspólnie łączy w jedną dużą rodzinę! Są na przykład takie Gatunki które mają listki kompletnie odbiegające od klapowego standardu i takim świetnym przykładem jest Klon grabolistny który jak zobaczycie

TOP 10 czerwonych jesiennych drzew i krzewów

Dzisiaj na blogu fantastyczna lista czerwonych rarytasów ogrodowych których jesienne przebarwienie przyprawia o zawrót głowy. Kolory ich są tak intensywne że często apart fotograficzny zaczyna fiksować i nie wie jak się prawidłowo ustawić żeby wyszło ładne wyraźne zdjęcie. W naszych parkach przeważa głównie kolor żółty i złoty a teraz przyszła pora na ostre kolorystyczne perełki! Oczywiście kolor żółty jest równie piękny ale musicie przyznać że taki mocny czerwonawy akcent jest jak najbardziej mile widziany w zestawieniach ogrodowych. ZACZYNAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Klon czerwony - jego kolor jest bardzo intensywnie czerwony ale widziałem też okazy których listki czasem o dziwo przebarwiły się na żółto! 2. Itea wirginijska - jej listki zmieniają się na kolor fioletowy nieco podobny do tego jaki mają Ambrowce ale dotyczy to kilku jej odmian! 3. Ambrowiec amerykański - prawdziwa petarda której kolor najczęściej jest czerwony lub fioletowy ale czasami spotkacie te

Katalpa / Surmia - owoce!

To się nazywa fantastyczne drzewo. Latem zdobi się kwiatami i to dość długo co można było już zobaczyć na moim blogu a jesienią i zimą nie pozostaje ,,łysa,, jak znaczna część drzewostanu w Polsce. Ona ma swoje niezwykle urodziwe i długie owoce nazywane strąkami. Troszkę wyglądają jak fasola z tym że kilka razy dłuższe albo jak takie lekko krzywe ołówki. Z własnego doświadczenia wiem że taki strąk może też stanowić ciekawy dodatek w mieszkaniu na który na pewno zwróci uwaga nie jeden gość. Ale należy mieć jedną rzecz na uwadze - z czasem strąk schnie i to bardzo dokładnie i kiedy niechcący spadnie na podłogę połamie się a z wnętrza wysypie się masa malutkich nasionek z włoskami które z dywanu dość ciężko się zbiera ( to też poznałem na własnej skórze :-) ) Taki strąk stanowi na prawdę ładną ozdobę kiedy surmia jest pozbawiona liści i będzie wisiał aż do wiosny a czasem nawet dłużej. Uważam że to bez wątpienia jeden z powodów dla których coraz chętniej wykorzystujemy to drzewo w terenac