Podczas mojej kolejne podróży do pięknego Wrocławia miałem przyjemność zwiedzać część parku Szczytnickiego którą jak dotąd nie oglądałem. Mimo wiosennej pory kiedy tak naprawdę jeszcze nie liczne drzewa prezentowały swoje wdzięki napotkałem bardzo stare i dorodne okazy Cypryśnika Błotnego! Ich pneumatofory od razu wpadły mi w oko no i aparat fotograficzny poszedł w ruch! A oto efekty mojego spotkania z tym starymi drzewami!
Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-) Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów. 'Hampton Court Gold' Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej ...
Robią wrażenie
OdpowiedzUsuńPneumatofory są niesamowite! Bardzo lubię cypryśniki! Wspaniałe okazy rosną w Arboretum w Kórniku. Pozdrowienia Krzysiu!
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł, mieszkam we Wrocławiu. Za słabo się rozglądam, w odróżnieniu od autora :-)
OdpowiedzUsuńKurczę, chyba się muszę wybrać na wycieczkę do Parku Szczytnickiego! Nie miałam pojęcia, że można w nim znaleźć tak egzotycznie brzmiące coś jak pneumatofory.
OdpowiedzUsuńWitaj Krzyśku. Ucieszyłam się że znalazłeś chwilunię dla mnie. Pneumofory oglądałam w Kórniku, ale te są bardziej dorodne. A ta w ogóle to wiele od Ciebie nabieram różnych ciekawych rzeczy. ,rozwiązuję wiele osobisto-ogrodowych zagadek. Dzięki. Trzymaj się ciepło i zdrowo.
OdpowiedzUsuńMożna je podziwiać też w Przelewicach, ciekawie to wygląda.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie.
Są też w ogrodzie botanicznym ;)
OdpowiedzUsuń