Dzisiaj wracam do pobytu w Warszawie w której to spotkałem najwspanialszy okaz Dębu gontowego jaki w naszym kraju widziałem. Jest to jak dla mnie ewenement którego próżno szukać w każdym parku czy też ogrodzie botanicznym. W Polsce są to generalnie unikaty które zasługują na szersze zastosowanie tym bardziej że cechuję je dobra odporność na nasze warunki atmosferyczne. Jak widać po zdjęciach gatunek ten ma piękne listki całobrzegie, błyszczące, duże i zupełnie nie podobne do innych Dębów spotykanych w Polsce. Osiąga średniej wielkości rozmiary generalnie nie przekraczające 20 metrów choć w swojej rodzimej okolicy jaką są Stany Zjednoczone może przekroczyć i 25 metrów wysokości. Owocem tego Dębu są oczywiście wszystkim dobrze znane żołędzie i w przeciwieństwie do innych gatunków są one dość małe. Jesienią drzewa bardzo ładnie się wybarwia na kolor brązowy. Drzewo to zasługuje na większe uznanie i powinno pojawić się w nie jednej kolekcji botanicznej czy też w nie jednym miejskim parku. Osobiście spotkałem wyłącznie trzy drzewa przy czym dwa we Wrocławiu młode a to na zdjęciach jest trzecim w stolicy za to całkiem pokaźnym okazem. Polecam i to bardzo ;-)
Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-) Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów. 'Hampton Court Gold' Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej ...
Wspaniałe drzewa... Jego liście nie przypominają dębu.
OdpowiedzUsuńDzisiaj w programie "Rok w ogrodzie" prezentowano dęby pontyjskie (Quercus pontica)
Ich liście przebarwiają się na żółty kolor.
Pozdr4awiam serdecznie:)*
O Dąb pontyjski też jest ciekawy a jego liście mają ładną jesienną barwę :-) A ten gontowy podobnie jak wierzbolistny ma zupełnie odmienne listowie!
UsuńZupełnie coś innego. I dla mnie nowego :)
OdpowiedzUsuńPachnie trochę subtelną egzotyką.
Zgadzam się :-) Mi się bardzo podoba ten gatunek!
UsuńNie byłem u Ciebie bardzo długo, no cóż to tylko moja strata, piękne drzewo.
OdpowiedzUsuńTo bardzo się cieszę że mogę ponownie Cię gościć na blogu ;-)
Usuń