Dzisiaj drzewo ciekawostka które możemy w Polsce uprawiać w najcieplejszych regionach naszego kraju. Bukan południowy - Nothofagus antarctica jest gatunkiem występującym na półkuli południowej naszego globu w Andach w Chille. Dorasta do około 5-7 metrów tworząc bardzo ładny pokrój. Ma ładne drobne i pofalowane listki o zielonej barwie zmieniającej się na kolor żółty i pomarańczowy jesienią. Jego kora również jest ozdobna i ma kolor czekoladowy, brązowy z jasnymi przedchlinkami czasem z dodatkiem zieleni. Lubi miejsca słoneczne i raczej osłoniete od wiatru. Preferuję glebe raczej żyzną o odczynie raczej kwaśnym i wilgotną. Idealny do nasadzeń soliterowych ale w zestawieniu z innymi mniejszymi gatunkami również bardzo dobrze sie sprawdza.
Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-) Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów. 'Hampton Court Gold' Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej ...
Ciekawa i niezwykle piękna roślina. Zdecydowanie warto ją mieć.
OdpowiedzUsuńOprócz drzew i krzewów w ogrodzie zobaczcie tu na stronie jakie byliny można wsadzić https://florexpol.eu/319-byliny-kwiaty-wieloletnie . Są to jak najbardziej rośliny wieloletnie, ubogacają ogród dlatego wiele lat z rzędu i nie będzie trzeba każdej wiosny czy jesieni myśleć jakie rośliny w tym roku posadzi się w danym miejscu.
OdpowiedzUsuńCiekawe drzewko. Chyba coś takiego kupię.
OdpowiedzUsuńDzień dobry, z tej strony Bartosz z Akademii Roślin. Kontaktuje się w sprawie możliwości współpracy. Będę wdzięczny za kontakt. Email: sklep@akademiaroslin.pl Pozdrawiam, BS
OdpowiedzUsuńPiękne, zielone i niezwykle urocze roślinki. Wyglądają pięknie.
OdpowiedzUsuńA ja się zastanawiam nad tym, z jakich sprzętów najczęściej korzystacie przy prowadzeniu swojego gospodarstwa. Jestem ciekawa, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.
OdpowiedzUsuń