Najczęsciej na blogu staram się promować szczególnie egzotyczne oraz nie często spotykane gatunki czy też odmiany drzew i krzewów. Dzisiaj w ramach ciekawostki prawdziwa osobliwość leśna zupełnie naturalna i powstała bez interwencji człowieka czyli Zrośnięte Sosony w Chorzowie. Co ciekawe zjawisko to czasem jest spotykane ale dotyczy raczej srośniętych pni czy też poskręcanych konarów a rzadziej jednego konara łączącego dwa drzewa rosnące od siebie w pewnej odległości. Wyczytałem że zjawisko to czasami występuję ale dotyczy głównie drzew liściastych a tutaj mamy dwie Sosny pospolite połączone w jedną tworząc literkę H. Wydaje mi się że te Sosony może chca nasz uczyć alfabetu albo są w sobie zakochane i postanowiły rosnąć razem. Drzewa te spotkacie w Uroczysku Buczyna które jest uznawane za zespół przyrodniczo - krajobrazowy i zajmuję obszar około 65 hektarów.
Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-) Karagana syberyjska - Caragana a...
Nie widziałem nigdy takiego drzewa jeszcze. Natura naprawdę nas zaskakuje co jest tego przykładem. W moim ogrodzie mam sporo drzew, poza tym dbam mocno o trawnik. Wapnujecie swój? Sprawdźcie na https://florexpol.eu/blog/jak-i-kiedy-najlepiej-wapnowac-trawnik-n175 kiedy i jak należy to robić, jakie są korzyści z takiego zabiegu.
OdpowiedzUsuńSuper blog. Bardzo ciekawe artykuły.
OdpowiedzUsuńCiekawy temat. Na pewno warto go poszerzyć.
OdpowiedzUsuńCzy da się takie coś osiągnąć samemu? Tzn czy można je tak ręcznie połączyć? Bo to ciekawie wygląda
OdpowiedzUsuńWydaje mi się że tak ale będzie to wymagało lat pracy no i dobrze by było żeby było miejsce żeby gałąź mogła zrosnąć się z drzewem rosnącym obok. Nie testowałem :-)
Usuńok
OdpowiedzUsuń