Przejdź do głównej zawartości

Cyprysik tępołuskowy Pygmaea

 A dzisiaj na blogu coś zimozielonego mimo tego że za oknem robi się ciepło. Polska mimo wszystko to kraj miłośników roślin iglastych zimotrwałych a najlepiej bezobsługowych. Widać to po licznych Żywotnikach Jałowcach czy Cyprysikach sadzonych na potęgę i kupionych za przysłowiowe parę groszy. Oczywiście takie rośliny są jak najbardziej cennym dodatkiem do ogrodu ale ja polecam jednak postawić na różnorodność i widok wiosennych kwiatów chociażby Magnolii czy letnich Hortensji też będzie ładnie urozmaicał nam nasz ogród i sprawi że o każdej porze roku będzie inny. Dzisiaj jednak wybieram iglaka do opisu jakim jest Cyprysik tępołuskowy - Chamaecyparis obtusa odmiana Pygmaea. Jest to świetny krzew do każdego nawet małego ogrodu bowiem rośnie bardzo powoli. Początkowo jego korona jest płasko kulista i wygląda jak taka poduszka ale z czasem się mocno okrągli a przy tym nie wymaga specjalnego cięcia. Lubi miejsce słoneczne ale powinno być ono osłonięte przed mroźnym zimowym wiatrem który skutecznie może niszczyć młode pędy. Generalnie nadaje się do uprawy w całym kraju choć uwaga na krańcach wschodnich czy w górach może nie  przetrwać ale dużo zależy też od stanowiska i mikroklimatu danego miejsca. Idealny do kompozycji czy na rabaty kwiatowe jako całoroczny dodatek. 
Komentarze

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Brzoskwinia Melred Weeper

A dzisiaj gwiazda kwietnia którą koniecznie muszę pokazać na blogu. Brzoskwinia ( Prunus persica ) Melred Weeper to cudo które spodoba się każdemu miłośnikowi ogrodów. Co ciekawe mimo swoich ogromnych walorów dekoracyjnych myślę że porównywalnie ładnych do Wiśni czy Magnolii to drzewko to wciąż jest egzotyką na krajowych działkach. Posiada śliczne duże kwiaty które mają kolor który trudno mi ocenić z nazwy :-) ;-) Nie osiąga dużych rozmiarów i spokojnie zmieści się nawet na małej działce. Uprawiana jest również w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach. Czasami wytwarza jadalne słodkie owoce. Tworzy ładną lekką parasolowatą koronę. Niestety nie jest w pełni odporna na mrozy i silne spadki mogą niszczyć kwiaty bądź całe pędy rośliny. Idealna na słoneczne i dobrze wyeksponowane stanowisko w sam raz do prywatnych ogrodów. BARDZO POLECAM!!!

Kalopanaks siedmioklapowy

 A dzisiaj na blogu drzewo które już kiedyś opisywałem a mianowicie Kalopanax septemlobus - Kalopanaks siedmioklapowy który w Polsce w dalszym ciągu jest wyłącznie ciekawostką jaką możemy podziwiać w arboretach, ogrodach botanicznych czy u prywatnych kolekcjonerów. Korzystając z uroków wiosny i odrobiny słońca zaprezentuję dziś dokładnie korę tego drzewa które jest bardzo interesująca. Jak możecie dostrzec na zdjęciach ma bardzo surowy odcień a do tego liczne ostre ciernie które są dodatkowym atutem tego drzewa. Co ciekawe ciernie z wiekiem zanikają ale dotyczy to głównie starszych drzew i na starych gałęziach czy pniu nie są tak mocno widoczne jak w przypadku młodych egzemplarzy. Drzew rośnie dość wolno w naszym klimacie na początku pnie się ku górze niemal sam przewodnik a dopiero z czasem zaczyna się zagęszczać i tworzyć dorodną i gęstą koronę. Bez wątpienia zasługuję na szersze zastosowanie.

Egzotyczne iglaki - FOTO!

Zbliża się zima i to właśnie podczas tej pory roku rośliny iglaste prezentują się najlepiej. Wielu z Nas zastanawia się jakie rośliny wybrać aby nasz ogród spełnił oczekiwania. Czasem kierujemy się ceną i wybieramy materiał odporny na niesprzyjające warunki ale czasem mamy ochotę na odrobinę luksusu i kupujemy egzotykę której uprawa często kończy fiaskiem. Ale jak to się zwykło mówić - Do odważnych świat należy i nie przejmujemy się przeciwnościami losu i kupujemy coraz bardziej ciekawe iglaki do ogrodu. W tym poście krótkie przedstawienie kilku rarytasów iglastych które może kupić w szkółkach roślin ozdobnych a których uprawa jest czasem kłopotliwa ale widok zazdrosnej miny sąsiada z działki obok jest bezcenny i chociażby dla tego warto jest się na nie skusić - :-)! Oczywiście dodaję od razu informację iż uprawa tych roślin możliwa jest głownie na zachodzie Polski ale niektóre podane poniżej gatunki mogą też z powodzeniem być uprawiane w całym kraju. Modrzewnik chiński - uwaga zimą