Przejdź do głównej zawartości

Kielichowiec wonny

 Dzisiaj na blogu pachnący krzew ozdobny czyli Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus. Jest to mało wymagający gatunek co do stanowiska glebowego ale nie koniecznie dobrze reaguję na silne mrozy. Co ciekawe mimo licznych walorów dekoracyjnych nie zdołał jeszcze podbić naszych ogrodów. Kielichowiec ten posiada czerwone bądź różowe kwiaty bardzo często ładnie pachnące truskawką choć mam wrażenie że czasem pachnie fermentowanym owocem ale może jest to kwestia indywidualnego odczucia. Dodatkową ozdobą są soczysto zielone listki o bardzo interesującym unerwieniu. Kwiaty są zapylane przez chrząszcze i najładniej i okazale wyglądają od maja aż do lipca. Niestety są wrażliwe na późne mrozy i tak zwanych ogrodników ponieważ wtedy kwiaty mogą dość mocno ucierpieć ale mimo wszystko warto zaryzykować i posadzić taki krzew na działce. 
Komentarze

  1. Ciekawy kwiat, na pewno wiele z nas widzi go tu na blogu po raz pierwszy. Myślę w każdym razie, że warto go w ogrodzie posadzić. Razem z innymi kwiatami, na https://florexpol.eu/115-nasiona-kwiatow można zamawiać nasiona różnych kwiatów. Koniecznie sobie zobaczcie na ofertę tego sklepu w sieci.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Kuningamia chińska

 Rozpoczynamy nowy 2021 rok i życzę Wszystkim aby był zdecydowanie lepszy od tego mijającego pechowego 2020 roku. Oby Wam się poszczęściło w życiu prywatnym i zawodowym.  A ja już nie zwlekając  przechodzę do swojej ulubionej tematyki jaką są oczywiście drzewa i krzewy szczególnie te egzotyczne sadzone w krajowych ogrodach i parkach. Dzisiaj na pierwszy ogień startuję z Kuningamią chińską która równie często nazywana jest Stroigłą - Cunninghamia lanceolata. Jest to ładne drzewo iglaste które naturalnie występuje w Chinach, cenione jest zarówno za swoje walory dekoracyjne jako gatunek ozdobny i użytkowe jako gatunek wykorzystywany w przemyśle. W Polsce jest zdecydowanie ciekawostką sadzoną jako roślina kolekcyjna dla wymagających ogrodników. Czasami widuję ją w ogrodach botanicznych ale też nie wszystkich ale w terenach zielonych jeszcze jej w Polsce nie widziałem ( mam tu na myśli parki miejskie czy też skwery). Tworzy koronę raczej luźną i stożkową i dorasta u nas do kilkunastu metrów

Morwa - na żywopłot!

W jaki sposób odgrodzić działkę od ruchliwej drogi bądź od ciekawskich sąsiadów?! Oczywiście żywopłotem na przykład z morwy. Efekt będzie na pewno ciekawy ponieważ z niej żywopłoty są dość wysokie i mogą sięgać 3 a nawet 4 metrów wysokości. Dodatkowy atut to możliwość pozyskiwania owoców no i wygląd liści jest również ogromnym atutem. Wada to oczywiście konieczność przycinania i brak liści w okresie zimowym.