Przejdź do głównej zawartości

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu z Narodową Kolekcją!

Dzisiaj po wielu latach przerwy moje nogi zaprowadziły mnie do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.Te kilka lat przerwy bodaj pięć pokazały mi jak wiele się tam zmienia i jak szybko ogród się modernizuję za sprawą Dyrekcji i Pracowników którzy są bardzo pomysłowi i kreatywni. Kolekcja drzew i krzewów również się zmienia i pojawiły się takie rarytasy jak Dawidia chińska nazywana drzewem chusteczkowym, Mamutowce, Morwy papierowe czy kolekcje Klonów czy Brzóz. Ogród zaczyna dzielić się na małe części jak Ogród w stylu Azjatyckim, Mini wąwóz paproci, alpinarium, tropikalny las ( z roślin które lato spędzają na dworze a zimy w szklarniach), Wrzosowisko, Ogrody Traw, rabata lecznicza, rosarium czy Pszczeli zakątek. Na terenie Ogrodu pojawiły się również Żurawki i to nie byle jakie ale o tym w dalszej części relacji.

Na samym początku oprócz licznych rabat kwiatowych tworzących kolorowe kompozycję można już zobaczyć Bananowce które zawędrowały do gruntu i witają zwiedzających swoimi dużymi i tropikalnymi liśćmi. Coś w sam raz dla miłośników egzotyki i miła odmiana dla oczu które przywykły do standardowych roślin otaczających Nas codziennie.
Po lewej stronie od wejścia można dostrzec liczne rośliny w donicach, alpinarium i dzikie stawy a w okolicy szklarni i kawiarni zobaczymy tropikalny ale oczywiście sezonowy las. Kawałek dalej pod koroną drzew mieści się wąwóz paproci który wyjątkowo mi się spodobał i można w sposób jasny i czytelny zobaczyć jak bardzo jest to różnorodna grupa roślin kompletnie przez moją osobę zapomniana. Gdyby nie to że są to rośliny pochodzące z różnych zakątków to miało by się wrażenie że rosną tam tak od dawien dawna wszystkie razem ze sobą. Nowość w ogrodzie!
Po prawej części ogrodu zobaczymy Azjatycki Zakątek już kiedyś prezentowałem go na blogu ale dalej trzyma formę!

Rosarium jest już znanym elementem ogrodu a tuż obok kolekcji Róż można zobaczyć rabaty lecznicze i śliczne choć jeszcze małe Budleje.
Kolekcja traw ozdobnych utrzymana w podobnym stylu co reszta ogrodu.
A na samym końcu kilka słów o Kolekcji Narodowej Żurawek która jest jedyną taką Narodową Kolekcją Roślin na Śląsku. Pojawiła się ona na stanie ogrodu za sprawą Pana Dyrektora Ogrodu w Zabrzu którego miałem ogromną przyjemność poznać i Go serdecznie pozdrawiam oraz Pani Gabrieli Sąkol która tę kolekcję przez lata tworzyła w Będzinie w swoim prywatnym ogrodzie. Kolekcja ta zawędrowała do Zabrza ponieważ w oczach właścicielki jest to dla nich idealne miejsce i przestrzeń do dalszego rozwoju no i co ważne Kolekcja dalej jest w Naszym Województwie.


Uważam że te ostatnie lata pokazały że to miejsce ma spory potencjał a za sprawą Narodowej Kolekcji na pewno zyska jeszcze większe grono miłośników i odwiedzających. Ogród ten ma jeszcze sporo do zrobienia i na pewno sporo planuję zrobić ale systematycznie się rozwija dzięki czemu ma dużą szanse stać się najważniejszym Ogrodem Botanicznym w Regionie.

Komentarze

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

TOP 10 czerwonych jesiennych drzew i krzewów

Dzisiaj na blogu fantastyczna lista czerwonych rarytasów ogrodowych których jesienne przebarwienie przyprawia o zawrót głowy. Kolory ich są tak intensywne że często apart fotograficzny zaczyna fiksować i nie wie jak się prawidłowo ustawić żeby wyszło ładne wyraźne zdjęcie. W naszych parkach przeważa głównie kolor żółty i złoty a teraz przyszła pora na ostre kolorystyczne perełki! Oczywiście kolor żółty jest równie piękny ale musicie przyznać że taki mocny czerwonawy akcent jest jak najbardziej mile widziany w zestawieniach ogrodowych. ZACZYNAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Klon czerwony - jego kolor jest bardzo intensywnie czerwony ale widziałem też okazy których listki czasem o dziwo przebarwiły się na żółto! 2. Itea wirginijska - jej listki zmieniają się na kolor fioletowy nieco podobny do tego jaki mają Ambrowce ale dotyczy to kilku jej odmian! 3. Ambrowiec amerykański - prawdziwa petarda której kolor najczęściej jest czerwony lub fioletowy ale czasami spotkacie te

Zwierzęta w ogrodzie - Papugi

A dzisiaj dla odmiany i po dłuższej przerwie post o zwierzakach w ogrodzie. Kolej przyszła na papugi ze względu na to iż mają swoje pierwsze udane i potwierdzone lęgi właśnie w 2018 roku w Polsce ale nie wyklucza się że nastąpiło to już kilka lat wcześniej. Szacuje się że obecnie na terenie naszego kraju może przebywać około 100 osobników głównie na zachodnich krańcach aczkolwiek nie wszystkie zamieszkują nasz kraj na stałe i część przylatuje do nas z Niemiec czy też Czech. Prawdą jest że znoszą nasze zimy i nie są tak delikatne jakby się mogło wydawać i z roku na rok ich liczba będzie tylko rosła. Potwierdzone miejsca gdzie je już widziano to między innymi miasta takie jak Nysa, Wrocław Szczecin, Katowice czy też Dąbrowa Górnicz. Są one bardzo głośne i zielone przez co najzwyczajniej w świecie większość osób ich nawet nie dostrzega sądząc że w koronie drzew hałasują inne ptaki. Największa inwazja dotyczy Aleksandretty obrożnej i Mnichy nizinnej w Europie u Nas to głównie Aleksandretta

10 krzewów o białych kwiatach!

A dzisiaj na blogu tak dla odmiany przed zbliżającym się ogrodowym sezonem lista 10 krzewów o białych kwiatach które z większym lub też czasem i mniejszym powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach. Na liście celowo nie zamieściłem popularnych krzewów o białych kwiatach jak Hortensje, Ketmie czy też Tawuły a gatunki nieco bardziej egzotyczne i zdecydowanie rzadziej uprawiane. Są to przeważnie rośliny które wymagają nieco staranniejszego podejścia do uprawy szczególnie w okresie zimowym i wiosennym kiedy to nagłe bądź też dłuższe spadki temperaturowe mogą skutecznie zniszczyć naszą gwiazdę ogrodową. Opisy poszczególnych gatunków spokojnie znajdziecie na blogu gdzie polecam skorzystać z wyszukiwarki.Są to głównie większe krzewy bądź czasem niskie drzewka. Zapraszam na foto relację 10 krzewów o białych kwiatach! PS: Jeżeli jakiegoś gatunku Wam tu brakuję podzielcie się tym w komentarzach na facebooku oraz pod dzisiejszym postem :-) Przyjemnego oglądania! Śniegowiec wirginijski - C

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!