Przejdź do głównej zawartości

Najpiękniejsze Kasztanowce do uprawy w Polsce!

Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-)

Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały
 
Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów.

'Hampton Court Gold'
Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej odmiany są żółte liście szczególnie wiosną oraz młode które po pewnym czasie zaczynają stawać się niemal ciemno zielone. Oczywiście proces ten trwa niemal cały sezon wegetacyjny więc warto go posadzić do ciemnych ogrodów w celu rozświetlenia miejsca. Uwaga bardzo mocne promienie słoneczne powodują że licie stają się blado żółte ( biało zielone ) i czasem może je popalić.


'Memmingeri '
A to odmiana podobna do poprzedniej z tym że w jej wypadku liście są bardzo intensywnie żółte i może osiągać większe rozmiary przekraczające nawet 20 metrów. Rośnie wolniej od gatunku nawet bardzo wolno a do tego intensywny kolor listowia utrzymują się nawet do połowy lata a i na jesień zanim zacznie się przebarwiać listki są jasno zielone a właściwie bardziej żółte. Odmiana bardzo ale to bardzo rzadko spotykana nawet w kolekcjach botanicznych.


'Baumannii'
To odmiana bardzo podobna pokrojem jak i siłą wzrostu do samego gatunku natomiast jej kwiaty są pełne i o wiele bardziej dekoracyjne. Wyglądają troszkę jak kuleczki popcornu na drzewie ale to tylko takie moje własne odczucie. Co ważne nie zawiązuję owoców więc warto go sadzić wzdłuż ulic gdzie ewentualne owoce nie będą stanowiły zagrożenia ani dla samochodów ani dla pieszych. Warta szerszej uwagi.



'Monstrosa'
A to prawdziwe dziwactwo w świecie Kasztanowców. Sadzimy go na skalniaku albo przy samej ścieżce bowiem nie doczekamy się nigdy wielkiego drzewa. Po 20 latach nie przekracza 1,5metra wysokości co jest chyba rekordem w świecie Kasztanowców. Co ważne ozdobny jest nawet zimą kiedy jego zgrubiałe pędy i duże pąki prezentują się dziwacznie. Liści wytwarza też nie wiele i spokojnie jesteśmy w stanie je co roku zliczyć. Nadaje się do mikro ogrodów w tereny zieleni nie bardzo bowiem może szybko ulec zniszczeniu z racji rozmiarów, chyba że go wkomponujemy w takim miejscu aby piesi czy psy go nie uszkodzili.


Aesculus 'Digitata'

A to właściwie jest krzyżówka Kasztanowca białego z jakimś bliżej nie określonym gatunkiem. Ma bardzo wolny wzrost i z reguły nie przekracza 8 metrów. Kwiaty są białe dłuższe a listki ma ciekawe bowiem nie często są piłkowane z brzegu a do tego są mocno ograniczone przez co mogą przypominać liście Klona. 
Są powiedzmy sobie to najprościej palczaste. Warty bez wątpienia dużej uwagi.


Aesculus 'Laciniata'

A to kolejna krzyżówka prawdopodobnie Kasztowca białego z bliżej nie określonym gatunkiem. Ma bardzo ale to bardzo zredukowaną blaszkę liściową niemal do samych nerwów głównych. Kwiaty ma nie często i są koloru białego. Warty posadzenia bliżej ścieżki aby z łatwością można było podziwiać jego fikuśne liście. Osiąga wysokość około 8 metrów wysokości plus minus 2 metry.


Aesculus flava - Kasztanowiec żółty

Bardzo dekoracyjne drzewo o kwiatach koloru żółtego. Pięknie przebarwia się jesienią dość wcześnie ale niezwykle efektownie na pomarańczowo. Wytwarza mało kasztanów które dodatkowo są niemal w całości pozbawione kolców na łupinie jak to ma miejsce w przypadku Kasztanowca białego. Odmiana odporna ale wciąż wymagająca promocji.


Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy

A to jest bodaj jedyny oficjalny gatunek Kasztanowca który jest uznawany za krzew. Od razu zaznaczam że nie mały bowiem wysokość osiąga maksymalnie 5 metrów ale tylko w dobrych warunkach ale za to na szerokość może być pokaźnie spory dlatego też do małych ogrodów go absolutnie nie polecam. Ciekawą cechą jest kwitnienie które odbywa się nie w maju jak w przypadku innych gatunków ale w wakacje czyli przełom lipca i sierpnia w zależności od ilości słońca. Wytwarza mało owoców na końcach pędów które również są pozbawione cierni. Młode liście mają piękny brązowy kolor. Kwiaty są pokaźne bowiem mogą przekraczać 30 cm długości a jak do tego doliczymy długie pręciki to mamy niezły kwiat. Warty większej uwagi idealny do parków szczególnie tych reprezentacyjnych.



Aesculus x cernea - Kasztanowiec czerwony

Jako ciekawostkę dodam że to jest połączenie Kasztanowca białego z krwistym które stało się tak popularne że teraz jest uznawane jako osobny gatunek. Listki ma ciemno zielone i podobne troszkę do Liści Kasztanowca białego za to kwiaty mają śliczną czerwoną barwę. Wytwarza brązowe pozbawione niemal kolców łupiny i jest bardzo efektowny. Znany od lat już i ceniony. Sadzony chętnie do parków oraz jako roślina do obsadzania alejek oraz ulic.


'Marginata'
To ciekawa odmiana Kasztanowca czerwonego posiadająca bardzo dekoracyjne listki które są ozdobione żółtym brzegiem. Jest to cecha która sprawia że odmiana to ma szanse na jeszcze większą uwagę. Bez wątpienia jest idealny do parków jako ciekawy kolorystyczny akcent.


Aesculus pavia - Kasztanowiec krwisty

Fantastyczny gatunek ale niestety mało zanany a tym samym mało przetestowany. Różne źródła głoszą że nie nadaje się do uprawy w Naszym kraju ale poniższe zdjęcia są tego absolutnym zaprzeczeniem. On wymaga stanowiska okrytego przed silnym mroźnym wiatrem ale i bez okrycia imowego ładnie rośnie. Są też dostępne na rynku jego ciekawe odmiany. Ma ładne intensywnie czerwone kwiaty które zwracają na siebie sporą uwagę. Listki zupełnie odmienne od tych jakie ma Kasztanowiec czerwony więc bez wątpienia nie pomylicie te drzewa ze sobą.


'Koehnei"
Piękna raczej krzewiasta odmiana o pięknym kulistym pokroju. Warta posadzenia przy ścieżkach aby dokładnie można było podziwiać jego kwiaty. Nadaje się nawet do małego ogrodu ;-)




Komentarze

  1. Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle odmian! To bardzo ciekawy artykuł, dziękuję.
    Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że mogłem czymś zaskoczyć :-) A prawda jest taka że jest ich jeszcze więcej :-)

      Usuń
  2. Mam sentyment do kasztanowców. Można powiedzieć, że wychowałem się pod kasztanowcem. Podziwiam je każdego roku, nie tylko w okresie kwitnienia. Pozdrawiam G.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja w zasadzie też mam Kasztanowca pod budynkiem więc można powiedzieć że mi się też udzieliło stąd ten post :-) Fajne drzewa!

      Usuń

Prześlij komentarz

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

TOP 10 czerwonych jesiennych drzew i krzewów

Dzisiaj na blogu fantastyczna lista czerwonych rarytasów ogrodowych których jesienne przebarwienie przyprawia o zawrót głowy. Kolory ich są tak intensywne że często apart fotograficzny zaczyna fiksować i nie wie jak się prawidłowo ustawić żeby wyszło ładne wyraźne zdjęcie. W naszych parkach przeważa głównie kolor żółty i złoty a teraz przyszła pora na ostre kolorystyczne perełki! Oczywiście kolor żółty jest równie piękny ale musicie przyznać że taki mocny czerwonawy akcent jest jak najbardziej mile widziany w zestawieniach ogrodowych. ZACZYNAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Klon czerwony - jego kolor jest bardzo intensywnie czerwony ale widziałem też okazy których listki czasem o dziwo przebarwiły się na żółto! 2. Itea wirginijska - jej listki zmieniają się na kolor fioletowy nieco podobny do tego jaki mają Ambrowce ale dotyczy to kilku jej odmian! 3. Ambrowiec amerykański - prawdziwa petarda której kolor najczęściej jest czerwony lub fioletowy ale czasami spotkacie te

10 krzewów o białych kwiatach!

A dzisiaj na blogu tak dla odmiany przed zbliżającym się ogrodowym sezonem lista 10 krzewów o białych kwiatach które z większym lub też czasem i mniejszym powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach. Na liście celowo nie zamieściłem popularnych krzewów o białych kwiatach jak Hortensje, Ketmie czy też Tawuły a gatunki nieco bardziej egzotyczne i zdecydowanie rzadziej uprawiane. Są to przeważnie rośliny które wymagają nieco staranniejszego podejścia do uprawy szczególnie w okresie zimowym i wiosennym kiedy to nagłe bądź też dłuższe spadki temperaturowe mogą skutecznie zniszczyć naszą gwiazdę ogrodową. Opisy poszczególnych gatunków spokojnie znajdziecie na blogu gdzie polecam skorzystać z wyszukiwarki.Są to głównie większe krzewy bądź czasem niskie drzewka. Zapraszam na foto relację 10 krzewów o białych kwiatach! PS: Jeżeli jakiegoś gatunku Wam tu brakuję podzielcie się tym w komentarzach na facebooku oraz pod dzisiejszym postem :-) Przyjemnego oglądania! Śniegowiec wirginijski - C

Żylistek pośredni Strawberry Fields

Dzisiejszy sobotni poranek rozpoczynam mocnym różowym akcentem czyli Żylistkiem pośrednim ( Deutziaxhybrida) Strawberry Fields którego już kiedy dawno temu opisywałem. Co ciekawe krzew ten mimo ogromnych walorów dekoracyjnych i dużych ładnych różowych kwiatów z białymi obwódkami i środkiem jakoś nie podbił naszego rynku ogrodniczego i wciąż może być traktowany jako taka ładna ciekawostka. Osiąga wysokość około 3 metrów na początku pokrój wyprostowany z czasem gałęzie się przewieszają a kiedy są kwiaty wygląda mega dobrze. Pąki kwiatowe przed rozwojem są ciemnoczerwone i mają przypominać poziomkę stąd jego angielska nazwa Strawberry Fields czyli poziomkowe czy też truskawkowe pole. Kwiaty pojawia się na starszych pędach dlatego też nie powinno się go ciąć bo się ich za szybko nie doczekamy :-) . Lubi stanowisko słoneczne ale i w półcieniu dobrze rośnie, nie lubi wiatru a co do gleby to nie ma wymagań jedynie nie może być za mokra ani za sucha. Jest dość mrozoodporny ale zdarza się że na

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!