W tym roku zima jest bardzo łaskawa a właściwie już się dawno temu skończyła więc nastała wiosna. Kalina wonna już od pewnego czasu ma swoje piękne białe kwiaty które na początku są lekko różowe. Oczywiście mają piękny słodki zapach i przyciągają owady które już powstawały po zimowej przerwie. Osobiście widziałem już pszczoły! Krzew ten bez wątpienia zasługuję na szerokie zastosowanie tym bardziej ze dobrze sobie radzi w naszym klimacie. Młodsze krzewy warto jest okryć ale starsze są całkowicie odporne. Są też już dostępne na rynku odmiany karłowe to też z powodzeniem mogą zostać posadzone nawet na małej działce. Lubią miejsce słoneczne i ciepłe i ważne aby było osłonięte przed zimnym wiatrem. Dobrze jest ją często nawozić wtedy obficie kwitnie i warto jest ją sadzić wiosną ponieważ wtedy zdoła się dobrze ukorzenić i lepiej się przyjmuję. Należy pamiętać o podlaniu jej w czasie suszy. Nie ma szczególnym wymagań glebowych i polecam ją również na miejskie tereny zielone gdzie będzie bez wątpienia przyjemnym zwiastunem wiosny dla przechodniów! Polecam!
Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-) Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów. 'Hampton Court Gold' Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej ...
Fajne kwiatki! Miło jest oglądać wczesną wiosną takie śliczne rośliny. Dodają energii! Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńJak dla mnie to jest genialna Kalina i warta uwagi. Nie dość że kwiaty są ładne to ten zapach jest uzależniający :-)
UsuńOj, to jest pięknotka i warta uwagi. Jej zapach zniewala.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Oj i to bardzo :-) Wczoraj wąchałem :-)
Usuń