Jak dla mnie to genialny i bardzo piękny krzew który w pełni zasługuję na szerszą uwagę. Może nie osiąga wielkich rozmiar i nie nadaję się na trawniki a raczej jako gatunek idealny do kompozycji z innymi ale dzięki temu może podbić bardzo dużą ilość działek i prywatnych ogrodów. W końcu nie zajmie na nich dużo miejsca a skupi na sobie uwagę za sprawą wspaniałych letnich kwiatów ale i za sprawą liści które w okresie zimowym pozostają na gałązkach. Oczywiście przy wyjątkowo mroźnej zimie może się zdarzyć iż gatunek ten zgubi niemal całe listowie ale jest to sytuacja zupełnie normalna obserwowana również u Kaliny Eskimo czy Ligustra. Jest to po prostu krzew częściowo zimozielony i dużo tutaj zależy od warunków atmosferycznych. Dodatkowym atutem tego gatunku są ozdobne niełupki które pozostają na krzewie po kwitnieniu - swoją drogą jak dla mnie również wyglądaj jak małe i niepozorne kwiatuszki które możemy obserwować na krzewie już od jesieni aż do wiosny. Pamiętajcie iż Abelia nie jest w pełni mrozoodporna dlatego wybierajmy dla niej miejsca osłonięte i ciepłe. Uprawa pojemnikowa również będzie bardzo udana w przypadku tego gatunku. Polecam!
Ostatnio przedstawiałem najładniejsze i najciekawsze Derenie a dzisiaj nadszedł czas na Kasztanowce. Ten rodzaj roślin lubię szczególnie ze względu na fantastyczne kwiaty i różnorodność. Są wśród nich gatunki drzewiaste ale i krzewiaste też się znajdą. Mam nadzieje że moja własna krótka lista pomoże wam wybrać odpowiednią odmianę albo i gatunek do ogrodu. Nie warto się zamartwiać że są to wyłącznie potężne drzewa ponieważ wśród tej grupy znajdziemy takie które nie przekroczą metra wysokości po dziesięciu latach uprawy. No to zaczynamy ;-) Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec biały Jako że wszyscy go znają i to doskonale to przedstawie wyłącznie jego odmiany uprawne. Dodam tylko że wbrew powszechnej opinii to nie jest krajowe drzewo i zawędrowało do nas z Bałkanów. 'Hampton Court Gold' Fantastyczna odmiana osiągająca około 10 metrów wysokości. Ma ładny kulisty pokrój ale z czasem gałęzie zaczyna się rozchodzić na boki i opadać w kierunku ziemi. Najważniejsza cechą tej ...
Bardzo ładny i ciekawy krzew. Wymaga miejsc osłoniętych i raczej takich, gdzie nie będzie narażona na ostre wczesnowiosenne słońce. Powinna zimować bez problemów. Pozdrowienia Krzysiu!
OdpowiedzUsuńZgadzam się :-) To świetny krzew!
UsuńPrześliczny krzew. Ileż w nim delikatności.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie:)*
Wiem a jej kwiaty też są szalenie dekoracyjne i też wyglądają na delikatne!
UsuńMoże i bym znalazła miejsce w moim ogródku, bo mi się podoba . Muszę przemyśleć :)
OdpowiedzUsuńPewnie polecam tym bardziej że duża nie będzie a jej kwiatuszki są ładne a krzew może mieć kwiaty aż do października :-)
Usuń