Świetny przykład niedocenionego ale bardzo pięknego drzewa zrzucającego listowie w okresie zimowym. Kłęka kanadyjski to gatunek który może się poszczycić gigantycznymi jak na Polskie warunki listkami które są złożone i na pierwszy rzut oka wydają się być podobne np do Robinii ale po dosłownie chwili można się zorientować że to o wiele bardziej egzotyczny w Polsce gatunek. Osiąga bardzo duże rozmiary i jest odporny na mrozy dzięki czemu jego uprawa jest możliwa praktycznie w całym kraju. Posiada ciekawe owoce - srąki które długo pozostają na gałązkach a często nawet do wiosny. Rozwój liści rozpoczyna się bardzo późno a pod drzewem spokojnie możemy posadzić liczne krzewy i byliny bowiem dobrze się z nimi komponuję. Stanowiska wyeksponowane w dużych parkach są jak najbardziej wskazane :-)Lubi miejsca słoneczne a co do gleby to dobrze się potrafi przystosowywać nawet do trudnych warunkach. W małych ogrodach jego uprawa jest raczej nie wskazana!
Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-) Karagana syberyjska - Caragana a...
To niezwykle rzadkie drzewo. A ten egzemplarz gdzie rośnie?
OdpowiedzUsuńDodam jeszcze, że dwa kłęki rosną w Parku Skaryszewkim w Warszawie (na zdjęciach http://wirtualnyogrod.blogspot.com/2012/10/rarytasy-z-parku-skaryszewskiego.html) .
O tych drzewach w Warszawskim parku Skaryszewskim słyszałem może kiedyś je zobaczę a ten na zdjęciu to młody okaz z Parku Szczytnickiego we Wrocławiu ale w mieście tym widziałem już znacznie większe i potężniejsze okazy. Widziałem go już w kilku miejscach w Polsce a to mnie cieszy bardzo bo jest wyjątkowo ładny i egzotyczny!
UsuńBardzo ładne drzewa. Widziałem te w Parku Skaryszewskim jakieś 2 lata temu. Faktycznie są wspaniałe. Fajnie, że o nich przypominasz! Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńO jest tyle gatunków o których warto wspominać ze szok. Szkoda tylko że nie zawsze to przynosi efekt i sadzi się potem jak zwykle to samo co znane i sprawdzone i zapomina o nucie ciekawostek jakie są też fajne :-)
Usuń