Rozbudowa portu lotniczego w Katowicach trwa już od wielu lat. Powstał nowy terminal, hangary czy miejsca postojowe dla samolotów. Ale to nie koniec inwestycji. Już niebawem rozpocznie się budowa nowego pasa startowego ale zanim to nastąpi będzie trzeba przewieźć z lotniska połacie ziemi ciężarówkami. Ale nie chodzi tutaj o ziemię z głębokich wykopów a trawniki na których rosną bardzo rzadko spotykane mchy, porosty i storczyki. Specjaliści z Śląskiego Ogrodu Botanicznego niemal rok pracowali nad sprawdzeniem liczebności i stanu w jakim się znajdują te ciekawe rośliny. Zostaną one przewiezione do specjalnie przygotowanych basenów na terenie Ogrodu w Radzionkowie gdzie prawdopodobnie powstanie ścieżka edukacyjna. Operacja właśnie się rozpoczyna ponieważ już niebawem zacznie się budowa pasa startowego który jest niezbędny dla normalnego funkcjonowania lotniska.
Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-) Karagana syberyjska - Caragana a...
To się chwali, wreszcie ktoś pomyślał :) A propos Śląskiego Ogrodu Botanicznego - jeszcze tam nie byłem!
OdpowiedzUsuńDobrze, że o tym pomyślano.
OdpowiedzUsuńKiedy w Austrii budowano w latach 30-tych XX wieku Drogę Wysokogórską, w niższych partiach potworzono dla zwierząt i roślin rezerwaty.
Pozdrawiam
Wreszcie zaczyna się dziać tak, jak powinno. Dbajmy o swoją przyrodę. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń