Przejdź do głównej zawartości

Kasztan jadalny Variegata

Po świątecznej przerwie przyszła pora na nowy post na blogu. Długo zastanawiałem się nad tym jakie drzewo bądź też krzew opisać i wybór padł na jednego z moich ulubieńców. Kasztan jadalny (Castanea sativa) Variegata to wspaniałe duże i wyjątkowo pięknie ulistnione. Miałem przyjemność spotkać je do tej pory tylko w trzech lokalizacjach w kraju - Warszawie, Wrocławiu i Goczałkowicach Śląskich ( ten ostatni okaz niestety nie przetrwał zimy ). Wymaga ono dobrze i starannie dobranego stanowiska bowiem nie jest to łatwe w uprawie drzewko ze względu na dużą wrażliwość na mrozy. Szacuje się że najlepsze stanowiska to Dolny Śląsk i Pomorze ale Warszawski dorodny okaz temu przeczy i uważam że jeżeli drzewo posadzi się w zaciszu to ma również duże szanse na przetrwanie. Jak widać po zdjęciach jego listki są biało zielone a fantastyczne i mocno kłujące kasztany są żółte bądź też  białe. Myślę że jest to odpowiedni gatunek dla kolekcjonerów i miłośników dendrologii ale polecam je również do nasadzeń parkowych głównie na zachodzie kraju.

Komentarze

Publikowanie komentarza

TOP Z 30 DNI!

Glediczja trójcierniowa Sunburst

Mamy lato no to słoneczny akcent jakim jest Glediczja trójcierniowa ( Gleditsia triacanthos ) SUNBURST będzie idealna na ten lipcowy post. Iglicznia tak też to drzewo w Polsce bywa nazywane ma bardzo dekoracyjną koronę i malowniczy pokrój dzięki czemu dodaję nieco odmiennego klimatu do parków czy do ogrodów. Kojarzy się z Akacjami a jej listki u odmiany Sunburst są mega soczyście żółte ale uwaga zjawisko to jest bardzo widoczne wiosną a wraz z czasem staje się zielona więc drzewo kameleon które wraz z czasem i rozwojem podczas całego cyklu wegetacyjnego prezentuję swoją inną odsłonę. Idealnie nadaje się do miejsc słonecznych i co ważne nie ma konkretnych wymagań dlatego warto ją sadzić zarówno w przestrzeni miejskiej jak i na dużych działkach.

10 najładniej kwitnących krzewów ozdobnych!

Ostatnio prezentowałem listę wspaniałych drzew które zasługują na szersze uznanie ale zdaje sobie sprawę z tego że ogrody nie są z gumy i wielu trudno będzie posadzić drzewa dlatego dla odmiany prezentuje teraz listę krzewów o wyjątkowych kwiatach. Oczywiście jest to lista według mojego uznania a kolejność dodania jest przypadkowa. Przyznam się szczerzę że było mi tę listę bardzo trudno stworzyć bo krzewów ozdobnych jest ogrom. Oczywiście odporność na mrozy jest tutaj bardzo różna i nie wszystkie będą nadawały się na szerokie zastosowanie. Ale czasem warto eksperymentować ;-)
Który krzew jest najładniejszy Waszym zdaniem ???
Dereń Kousa - Cornus kousa
Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus
Stewarcja kameliowata - Stewartia pseudocamellia
Kielichowiec chiński - Calycanthus chinensis
Szczęślin trójdzielny - Clerodendrum trichotomum
Poliotyrsis chiński - Poliothyrsis sinensis
Styrakowiec japoński - Pterostyrax hispida
Śniegowiec wirginijski - Chionanthus virginicus 
Kolkwicja chińska - Kolkitz…

Buk pospolity Purpurea Tricolor

Dzisiaj po kilku dniach przerwy pora na coś ładnego, kolorowego i całkiem zwyczajnego a mianowicie Buk pospolity - Fagus silvatica Purpurea tricolor. Jest to spore drzewko którego listki są kolorowe, różowe czasem niemal białawe z brzegu a im bliżej środka tym stają się ciemniejsze. Ładna odmiana do zestawień kolorystycznych w parkach czy na miejskich skwerach. Preferuję słońce a przy tym żyzną glebę a co ważne nie straszne są jej wahania temperatur i zimowe mrozy. Polecam choć zdecydowanie właścicielom dużych działek.


Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną!


Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Egzotyczne iglaki - FOTO!

Zbliża się zima i to właśnie podczas tej pory roku rośliny iglaste prezentują się najlepiej. Wielu z Nas zastanawia się jakie rośliny wybrać aby nasz ogród spełnił oczekiwania. Czasem kierujemy się ceną i wybieramy materiał odporny na niesprzyjające warunki ale czasem mamy ochotę na odrobinę luksusu i kupujemy egzotykę której uprawa często kończy fiaskiem. Ale jak to się zwykło mówić - Do odważnych świat należy i nie przejmujemy się przeciwnościami losu i kupujemy coraz bardziej ciekawe iglaki do ogrodu. W tym poście krótkie przedstawienie kilku rarytasów iglastych które może kupić w szkółkach roślin ozdobnych a których uprawa jest czasem kłopotliwa ale widok zazdrosnej miny sąsiada z działki obok jest bezcenny i chociażby dla tego warto jest się na nie skusić - :-)!
Oczywiście dodaję od razu informację iż uprawa tych roślin możliwa jest głownie na zachodzie Polski ale niektóre podane poniżej gatunki mogą też z powodzeniem być uprawiane w całym kraju.

Modrzewnik chiński - uwaga zimą tr…