Przejdź do głównej zawartości

Kasztan jadalny Variegata

Po świątecznej przerwie przyszła pora na nowy post na blogu. Długo zastanawiałem się nad tym jakie drzewo bądź też krzew opisać i wybór padł na jednego z moich ulubieńców. Kasztan jadalny (Castanea sativa) Variegata to wspaniałe duże i wyjątkowo pięknie ulistnione. Miałem przyjemność spotkać je do tej pory tylko w trzech lokalizacjach w kraju - Warszawie, Wrocławiu i Goczałkowicach Śląskich ( ten ostatni okaz niestety nie przetrwał zimy ). Wymaga ono dobrze i starannie dobranego stanowiska bowiem nie jest to łatwe w uprawie drzewko ze względu na dużą wrażliwość na mrozy. Szacuje się że najlepsze stanowiska to Dolny Śląsk i Pomorze ale Warszawski dorodny okaz temu przeczy i uważam że jeżeli drzewo posadzi się w zaciszu to ma również duże szanse na przetrwanie. Jak widać po zdjęciach jego listki są biało zielone a fantastyczne i mocno kłujące kasztany są żółte bądź też  białe. Myślę że jest to odpowiedni gatunek dla kolekcjonerów i miłośników dendrologii ale polecam je również do nasadzeń parkowych głównie na zachodzie kraju.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

10 najładniej kwitnących krzewów ozdobnych!

Ostatnio prezentowałem listę wspaniałych drzew które zasługują na szersze uznanie ale zdaje sobie sprawę z tego że ogrody nie są z gumy i wielu trudno będzie posadzić drzewa dlatego dla odmiany prezentuje teraz listę krzewów o wyjątkowych kwiatach. Oczywiście jest to lista według mojego uznania a kolejność dodania jest przypadkowa. Przyznam się szczerzę że było mi tę listę bardzo trudno stworzyć bo krzewów ozdobnych jest ogrom. Oczywiście odporność na mrozy jest tutaj bardzo różna i nie wszystkie będą nadawały się na szerokie zastosowanie. Ale czasem warto eksperymentować ;-)
Który krzew jest najładniejszy Waszym zdaniem ???
Dereń Kousa - Cornus kousa
Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus
Stewarcja kameliowata - Stewartia pseudocamellia
Kielichowiec chiński - Calycanthus chinensis
Szczęślin trójdzielny - Clerodendrum trichotomum
Poliotyrsis chiński - Poliothyrsis sinensis
Styrakowiec japoński - Pterostyrax hispida
Śniegowiec wirginijski - Chionanthus virginicus 
Kolkwicja chińska - Kolkitz…

Banan czerwony - rarytas wśród owoców!

Co prawda Polska jest krajem w którym głównie kupuje się możliwie najtańsze banany i takowe się sprowadza to pojawiają się od czasu do czasu smakołyki takie jak Red Banan który różni się od tradycyjnego żółtego banana wyglądem i smakiem. Z zewnątrz skórka ma kolor brązowo czerwony i powinno się jeść okazy dojrzałe czyli takie które są już miękkie bo twarde nie mają wyrazistego smaku i są wstrętne. Różnią się też konsystencją która u banana czerwonego jest bardziej delikatna taka jakby karmelowa po prostu rozpływa się w ustach. Smak dla niektórych jest podobny ale jak skosztuje się tradycyjnego banan i potem czerwonego jest różnica i czerwony jest o wiele lepszy. W Polskich sklepach do kupienia jest głównie na początku roku (marzec-kwiecień) ale prędzej też można go zdobyć i kosztuje około 20zł za kilogram. Warto się skusić - Polecam!Lilak zwisłokwiatowy!

Dzisiaj mam prawdziwą ciekawostkę w Polsce choć na świecie a szczególnie w Chinach znaną już od dawna. Lilak zwisłokwiatowy, bardzo często nazywany również Lilakiem zwisającym ( Syringa komarowii subsp. reflexa). Obecnie w Naszym kraju spotkać go można w Arboretach, ogrodach botanicznych ale czasami również w parkach gdzie starano się tworzyć kolekcję ładnie kwitnących roślin. U Nas osiąga ponad trzy metry wysokości czyli prawie tyle samo ile w naturze gdzie dorasta do czterech. Ma pokrój zbliżony do kulistego ale czasem tworzy też koronę parasolowatą szczególnie kiedy rośnie w miejscu słabiej doświetlonym. Jego kwiaty pojawiają się później od Lilaka pospolitego bo na przełomie maja i czerwca. Są zebrane w bardzo ładne zwisające grona które wydzielają dość przyjemny zapach ale nie tak intensywny jak to ma miejsce w przypadku innych Lilaków. Idealny do terenów zieleni, do parków ale i do większych ogrodów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i najlepiej prezentuję się na miejscu słone…