Przejdź do głównej zawartości

Rośliny 2016 roku - część 2!

Oj w tym roku sporo się widziało tych roślin dlatego też przedstawiam już kolejną porcję zdjęć z mijającego sezonu oraz przedstawie krótki plan na 2017 rok ;-) Zobaczymy czy będzie równie interesujący jak ten mijający. Oby tylko zdrowie , czas i oczywiście fundusze dopisały żeby można było sporo zobaczyć oraz jak najwięcej zrealizować :-)

Jako że jestem miłośnikiem Wrocławia z racji świetnego klimatu jaki tam panuje dla roślin musiałem odwiedzić go kilka razy - w końcu mam blisko polskimbusem bo tylko dwie godziny drogi z Katowic
Widziałem tam sporo już znanych dla mnie roślin jak Kasztany jadalne variegata, Sekwoje czy Modrzewniki chińskie - choć muszę przyznać ten jest jednym z Polskich rekordzistów, a tamtejszy Park Szczytnicki po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczył. Pojawiły się kolejne dendrologiczne nasadzenia w postaci Cyprysów!!! Tak Cyprysy w Polsce i nawet miały szyszki!




Lubię również podróżowanie po swoim regionie a idealnym miejscem na jesienny spacer okazał się Ustroń. Kojarzyć mi się będzie chyba już tradycyjnie z gigantycznymi Korkowcami i oczywiście Araukarią! Niespodzianką było nowe nasadzenie drzewka tego rodzaju które mimo górskiego klimatu świetnie sobie radzą.

W tym roku widziałem po raz pierwszy owoce Nieszpułki które nie należy do popularnych drzew w Naszym kraju!


Tradycyjnie zachwycały mnie kwiaty Heptakodium które nic sobie nie robią z zimna i pięknie zdobią krzewy od września niemal aż do października. Ładne krzewy tego gatunku można spotkać we Wrocławiu, Wojsławicach, Katowicach czy Goczałkowicach.

Jesień w tym roku przebiegła ekspresowo i nawet nie zdołałem się nacieszyć wszystkimi kolorami. Ten rok jednak bezkonkurencyjnie należeć będzie dla Klonów czerwonych które wspaniale się w tym roku przebarwiły na jednym z placów w Katowicach.
Oczywiście interesujących roślin w mijającym roku można by było wymienić jeszcze ze 100 ale nie będę Was już zanudzał tym co było dawniej a napiszę kilka słów na plany na nadchodzący sezon.
A są one dość obszerne bowiem już w lutym wybieram się do krajowej stolicy gór a mianowicie do Zakopanego gdzie liczę na wspaniałe zimowe krajobrazy, oczywiście nie zabraknie również wypadów do Goczałkowic, Pszczyny, Krakowa czy Wrocławia gdzie cały czas podglądam tamtejsze dendrologiczne rarytasy. Maj będzie miesiącem zagranicznej krótkiej wycieczki do Neapolu w którym mam nadzieje upolować sporo drzew i krzewów. Oczywiście ten wypad jest uzależniony od warunków wulkanicznych i mam nadzieje że Wezuwiusz się nie obudzi ani żaden inny wulkan który mógłby pokrzyżować plan zwiedzania :-) Liczę również na to że odwiedzę jeszcze kilka innych ciekawych miejsc ale o tym na pewno jeszcze kiedyś napiszę i wspomnę na blogu. Zapraszam do lektury ;-) Miłego oglądania!

Komentarze

  1. Wspominać miło, ale realizacja kolejnych planów zdecydowanie milsza, dlatego też powodzenia! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta araukaria z Ustronia... Cudna! Ale kształtna! Do czerwonych klonów mam słabość... Są piękne. Krzysiu, masz wspaniałe plany. Zazdroszczę bliskości Wrocławia, Goczałkowic, Pszczyny... Ode mnie to już cała wyprawa. Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam araukarię i czerwone klony. Życzę realizacji wszystkich tegorocznych planów. Wezuwiusz z pewnością Ci nie zrobi przykrej niespodzianki. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

TOP 10 czerwonych jesiennych drzew i krzewów

Dzisiaj na blogu fantastyczna lista czerwonych rarytasów ogrodowych których jesienne przebarwienie przyprawia o zawrót głowy. Kolory ich są tak intensywne że często apart fotograficzny zaczyna fiksować i nie wie jak się prawidłowo ustawić żeby wyszło ładne wyraźne zdjęcie. W naszych parkach przeważa głównie kolor żółty i złoty a teraz przyszła pora na ostre kolorystyczne perełki! Oczywiście kolor żółty jest równie piękny ale musicie przyznać że taki mocny czerwonawy akcent jest jak najbardziej mile widziany w zestawieniach ogrodowych. ZACZYNAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Klon czerwony - jego kolor jest bardzo intensywnie czerwony ale widziałem też okazy których listki czasem o dziwo przebarwiły się na żółto! 2. Itea wirginijska - jej listki zmieniają się na kolor fioletowy nieco podobny do tego jaki mają Ambrowce ale dotyczy to kilku jej odmian! 3. Ambrowiec amerykański - prawdziwa petarda której kolor najczęściej jest czerwony lub fioletowy ale czasami spotkacie te

10 krzewów o białych kwiatach!

A dzisiaj na blogu tak dla odmiany przed zbliżającym się ogrodowym sezonem lista 10 krzewów o białych kwiatach które z większym lub też czasem i mniejszym powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach. Na liście celowo nie zamieściłem popularnych krzewów o białych kwiatach jak Hortensje, Ketmie czy też Tawuły a gatunki nieco bardziej egzotyczne i zdecydowanie rzadziej uprawiane. Są to przeważnie rośliny które wymagają nieco staranniejszego podejścia do uprawy szczególnie w okresie zimowym i wiosennym kiedy to nagłe bądź też dłuższe spadki temperaturowe mogą skutecznie zniszczyć naszą gwiazdę ogrodową. Opisy poszczególnych gatunków spokojnie znajdziecie na blogu gdzie polecam skorzystać z wyszukiwarki.Są to głównie większe krzewy bądź czasem niskie drzewka. Zapraszam na foto relację 10 krzewów o białych kwiatach! PS: Jeżeli jakiegoś gatunku Wam tu brakuję podzielcie się tym w komentarzach na facebooku oraz pod dzisiejszym postem :-) Przyjemnego oglądania! Śniegowiec wirginijski - C

Żylistek pośredni Strawberry Fields

Dzisiejszy sobotni poranek rozpoczynam mocnym różowym akcentem czyli Żylistkiem pośrednim ( Deutziaxhybrida) Strawberry Fields którego już kiedy dawno temu opisywałem. Co ciekawe krzew ten mimo ogromnych walorów dekoracyjnych i dużych ładnych różowych kwiatów z białymi obwódkami i środkiem jakoś nie podbił naszego rynku ogrodniczego i wciąż może być traktowany jako taka ładna ciekawostka. Osiąga wysokość około 3 metrów na początku pokrój wyprostowany z czasem gałęzie się przewieszają a kiedy są kwiaty wygląda mega dobrze. Pąki kwiatowe przed rozwojem są ciemnoczerwone i mają przypominać poziomkę stąd jego angielska nazwa Strawberry Fields czyli poziomkowe czy też truskawkowe pole. Kwiaty pojawia się na starszych pędach dlatego też nie powinno się go ciąć bo się ich za szybko nie doczekamy :-) . Lubi stanowisko słoneczne ale i w półcieniu dobrze rośnie, nie lubi wiatru a co do gleby to nie ma wymagań jedynie nie może być za mokra ani za sucha. Jest dość mrozoodporny ale zdarza się że na

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!