Przejdź do głównej zawartości

drzewaikrzewy zapraszają na spacer po Gliwicach!

W tym tygodniu miałem okazję pozwiedzać nieco Gliwice, tamtejsze parki, deptaki i skwery. Oczywiście odwiedziłem słynną już w całym kraju Palmiarnie wraz z nowo powstałym akwarium w którym prezentowane są ryby z czterech różnych obszarów na świecie. Podczas takiego spaceru natrafiłem na kilka ciekawostek świata dendrologii z którymi chciałbym się z wami podzielić.
Takich spacerów będzie zdecydowanie więcej ponieważ chciałbym zaprezentować zieleń Górnego Śląska która obfituje w wiele unikatów i ciekawostek o których niewiele osób z Nas ma pojęcie. Oczywiście nie jestem w stanie zobaczyć każdego skwaru, ulicy czy parku to też na pewno wiele osobliwości pominę ale mam nadzieję że w komentarzach zamieścicie informację na ich temat.
Spacer w Gliwicach zdecydowanie warto rozpocząć od tamtejszej Palmiarni i wspaniałego Parku Chopina otaczającego ten obiekt. Nie chcąc rozpisywać się o roślinach z palmiarni opiszę kilka rosnących na zewnątrz obiektu. Fantastyczną stroną parku są tabliczki informujące o napotkanych gatunkach których jest dość sporo ale uwaga - są tylko na starych i wyjątkowych okazach. W parku można spotkać wiele krajowych drzew niektórych bardzo wiekowych są też przybysze z innych stron świata jak na przykład Ambrowce których naliczyłem chyba z trzy, Klony Kolchidzkie, Tulipanowce, Platany, młode okazy Judaszowców które pięknie prezentowały wiosną kwiaty, są też oczywiście miłorzęby, iglicznie a nawet perełkowiec i kilka sztuk miłorzębu japońskiego. Oczywiście wymieniam tylko garstkę drzew które koniecznie musicie zobaczyć na własne oczy.

Ciekawie zapowiadają się również okolice parku takie jak Aleja przyjaźni na terenie której można spotkać sporo krzewów zimozielonych jak bukszpany, rododendrony, laurowiśnie czy ostrokrzewy. Nie zabraknie też pięknych iglaków i kilka pnączy. W dalszej części tej ulicy spotkałem też sporego grujecznika w towarzystwie nieco mniejszych okazów.A tuż przy bramie do parku rośnie piękny i dorodny już Wiązowiec. Przechadzając się ulicą Marii Konopnickiej na jednej z posesji rośnie piękna owocująca obficie pigwa:
Na tej samej ulicy na innej działce można dostrzec stare i dorodne okazy Magnolii no i wiele drobniejszych ciekawostek o których nie będę się rozpisywał.
Kolejnym punktem programu był Park miejski zlokalizowany tuż za budynkiem Urzędu Miasta. Całe założenie mimo iż nie jest spore to robi na prawdę pozytywne wrażenie. Również w tym parku zadbano o edukację przyrodniczą i postawiono sporo tabliczek informujących nie tylko o drzewach i krzewach ale i o trawach ozdobnych, pnączach i bylinach. Zegar kwiatowy, kilka hortensji, budleje i lilaki sprawiają że mimo lokalizacji w ścisłym centrum miło jest sobie tutaj pospacerować, a zaciszne ławki ukryte między murkami z pnączy dają odrobinę wyciszenia i prywatności która jest niezwykle cenna w mieście.

Na uwagę w Gliwicach zasługują również liczne bardo dorodne Platany które rosną między innymi na tyłach muzeum miejskiego przy ulicy Dolnych Wałów czy po obu stronach ulicy Nowy Świat.

Prawdziwą perłę tym razem iglastą napotkałem na ulicy Górnych Wałów tuż przy budynku jednej ze szkół. Rośnie tam niezwykle wysoki i stary już okaz Modrzewnika który ku mojemu zaskoczeniu prezentował sporo szyszek. Szkoda że nie ma on niżej położonych gałązek przez co jego obserwacja jest nieco utrudniona za to z łatwością można zobaczyć listki Klonu zwyczajnego odmiany Cucculatum rosnącego obok wspomnianego Modrzewnika.
Zaglądając w okolice Gliwickiej Katedry tuż obok słynnej fontanny miejskiej zobaczyłem ładny okaz Bożodrzewa który oczywiście nie jest jedyny w Gliwicach ale na pewno bardzo malowniczy.

Na zakończenie już na na dużym skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła II z Dworcową spotkałem pięknie kwitnące Perełkowce Japońskie i Miłorzęba japońskiego a średnim wzroście. Natomiast jeżeli chcecie zobaczyć prawdziwego giganta to zerknijcie na teren przedszkola przy ulicy Sienkiewicza.

To by było na tyle mojego spaceru po Gliwicach. Oczywiście miasto to obfituje w liczne parki i skwery które już niestety nie zdołałem zobaczyć ale mam nadzieję że jeszcze w tym roku uda mi się tam wrócić i nadrobię sporo zaległości.

Komentarze

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

TOP 10 czerwonych jesiennych drzew i krzewów

Dzisiaj na blogu fantastyczna lista czerwonych rarytasów ogrodowych których jesienne przebarwienie przyprawia o zawrót głowy. Kolory ich są tak intensywne że często apart fotograficzny zaczyna fiksować i nie wie jak się prawidłowo ustawić żeby wyszło ładne wyraźne zdjęcie. W naszych parkach przeważa głównie kolor żółty i złoty a teraz przyszła pora na ostre kolorystyczne perełki! Oczywiście kolor żółty jest równie piękny ale musicie przyznać że taki mocny czerwonawy akcent jest jak najbardziej mile widziany w zestawieniach ogrodowych. ZACZYNAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Klon czerwony - jego kolor jest bardzo intensywnie czerwony ale widziałem też okazy których listki czasem o dziwo przebarwiły się na żółto! 2. Itea wirginijska - jej listki zmieniają się na kolor fioletowy nieco podobny do tego jaki mają Ambrowce ale dotyczy to kilku jej odmian! 3. Ambrowiec amerykański - prawdziwa petarda której kolor najczęściej jest czerwony lub fioletowy ale czasami spotkacie te

10 krzewów o białych kwiatach!

A dzisiaj na blogu tak dla odmiany przed zbliżającym się ogrodowym sezonem lista 10 krzewów o białych kwiatach które z większym lub też czasem i mniejszym powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach. Na liście celowo nie zamieściłem popularnych krzewów o białych kwiatach jak Hortensje, Ketmie czy też Tawuły a gatunki nieco bardziej egzotyczne i zdecydowanie rzadziej uprawiane. Są to przeważnie rośliny które wymagają nieco staranniejszego podejścia do uprawy szczególnie w okresie zimowym i wiosennym kiedy to nagłe bądź też dłuższe spadki temperaturowe mogą skutecznie zniszczyć naszą gwiazdę ogrodową. Opisy poszczególnych gatunków spokojnie znajdziecie na blogu gdzie polecam skorzystać z wyszukiwarki.Są to głównie większe krzewy bądź czasem niskie drzewka. Zapraszam na foto relację 10 krzewów o białych kwiatach! PS: Jeżeli jakiegoś gatunku Wam tu brakuję podzielcie się tym w komentarzach na facebooku oraz pod dzisiejszym postem :-) Przyjemnego oglądania! Śniegowiec wirginijski - C

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną! Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Żylistek pośredni Strawberry Fields

Dzisiejszy sobotni poranek rozpoczynam mocnym różowym akcentem czyli Żylistkiem pośrednim ( Deutziaxhybrida) Strawberry Fields którego już kiedy dawno temu opisywałem. Co ciekawe krzew ten mimo ogromnych walorów dekoracyjnych i dużych ładnych różowych kwiatów z białymi obwódkami i środkiem jakoś nie podbił naszego rynku ogrodniczego i wciąż może być traktowany jako taka ładna ciekawostka. Osiąga wysokość około 3 metrów na początku pokrój wyprostowany z czasem gałęzie się przewieszają a kiedy są kwiaty wygląda mega dobrze. Pąki kwiatowe przed rozwojem są ciemnoczerwone i mają przypominać poziomkę stąd jego angielska nazwa Strawberry Fields czyli poziomkowe czy też truskawkowe pole. Kwiaty pojawia się na starszych pędach dlatego też nie powinno się go ciąć bo się ich za szybko nie doczekamy :-) . Lubi stanowisko słoneczne ale i w półcieniu dobrze rośnie, nie lubi wiatru a co do gleby to nie ma wymagań jedynie nie może być za mokra ani za sucha. Jest dość mrozoodporny ale zdarza się że na