Przejdź do głównej zawartości

TOP 5 - żółtych jesiennych drzew!

 A dzisiaj dosłownie mini TOP 5 drzew które zachwycają nas jesienią swoimi kolorami. Oczywiście galeria ta mogłaby być jeszcze bardziej rozbudowana bowiem kolor żółty jest chyba najbardziej powszechnym wśród drzew w okresie jesiennym. Ciężko mi było wybrać te najlepsze bo co rusz nowe gatunki przychodziły mi do głowy ale w końcu zdecydowałem się na konkretne drzewa i chyba są to moje ulubione a kto wie z czasem może stworzę kolejną wielką piątkę żółtych drzew. A Waszym zdaniem jakie drzewa powinny się były jeszcze tutaj znaleźć :-) 


Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba 


Orzech czarny - Juglans nigra


Korkowiec amurski - Phellodendron amurense


Lipa srebrzysta - Tilia tomentosa


Tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera Komentarze

  1. Piękne zdjęcia! Nastrajają na ten piękny czas oczekiwania na zimę!:)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

TOP Z 30 DNI!

10 krzewów o żółtych kwiatach

Dzisiaj na blogu długo już oczekiwana przez Was lista krzewów które posiadają żółte kwiaty. Okazuję się że stworzenie jej również nie było łatwe bo ilość roślin krzewiastych jest ogromna. Co ciekawe dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak niewiele jest drzew które posiadają żółte kwiaty i są na tyle spektakularne żeby zyskały na popularności a jak wiemy ogrody z gumy nie są dlatego też postawiłem na krzewy plus jeden bonus na koniec listy :-) Wszystkie wymienione i przedstawione w telegraficznym skrócie rośliny są na tyle ładne a część nie jest wielka że z powodzeniem choć jedna żółta sztuka znajdzie swoje miejsce nawet w dość małym ogrodzie. Oczywiście to tylko kropla w morzu żółtych akcentów ogrodowych ale może nie jedną osobę oczarować i zainteresować :-) Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium  To ładny krzew posiadający dość wcześnie kwiaty a jak do tego doliczymy że jest zimozielony to jeszcze bardziej zyskuję na wartości :-)    Karagana syberyjska - Caragana arborescens 

Kolcosił Siebolda

 Kolcosił Siebolda - Eleutherococcus sieboldianus - Variegatus to idealny przykład krzewu który jeszcze nie należy do popularnych a przy tym jest dość łatwy osiągalny w wielu szkółkach roślin ozdobnych. Jego listki mają genialny kolor z kremowym obrzeżeniem - czasem bardziej białym czasem żółtawym. Listki są złożone palczaste troszkę przypominają listki od Winobluszcza. Krzew ten osiąga wysokość ponad dwóch metrów ale osobiście spotykam mniejsze i to znacznie mniejsze osobniki. Nie ma szczególnych wymagań to też może być sadzony w miastach nawet pod drzewami czy jako zieleń uliczna. Może rosnąć w słońcu ale w cieniu również daje sobie radę choć wtedy liście nie będą aż tak mocno zabarwione. W bardzo ostrym słońcu może dość do poparzeń. Polecam dla osób których ogrody chcą się czymś wyróżnić :-) 

Noski - Klonowy Symbol!

W Polsce w stanie naturalnym możemy spotkać trzy gatunki Klonów a mianowicie - zwyczajny, jawor i polny a do tego grona możemy doliczyć jeszcze kilka gatunków obcego pochodzenia jak Klon japoński, palmowy, srebrzysty, czerwony czy tatarski. Ta ilość oczywiście może być jeszcze większa o czym świadczy chociażby ich pokaźna kolekcja w Arboretum w Rogowie. Z czym Nam się kojarzą?? Z liśćmi które mają klapy i niestety tutaj często popełniamy błąd uważając że Ambrowiec, Tulipanowiec czy popularny Platan za Klonowe gatunki którymi przecież nie są!!! Na co zwracać uwagę w przypadku Klonów?? Oczywiście na nasiona którymi są  Noski czyli Skrzydlaki niegdyś tak chętnie wykorzystywane do zabawy przez dzieci które w tej chwili mają zupełnie inne rozrywki. W każdym razie ten Nosek jest tym czymś co je wspólnie łączy w jedną dużą rodzinę! Są na przykład takie Gatunki które mają listki kompletnie odbiegające od klapowego standardu i takim świetnym przykładem jest Klon grabolistny który jak zobaczycie

Miłorząb dwuklapowy

 A dzisiaj dla odmiany konkretne drzewo jakim jest Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba i jego niesamowite nasiona. Co ciekawe są one kuliste i kształtem przypominają nam znane doskonale Czereśnie czy też Mirabelki choć są większe. Kiedyś to drzewo było sadzone jako roślina owocowa i wykorzystywali ją Mnisi (jadalny jest zarodek czyli pestka). Następnie z czasem drzewo trafiło do Europy gdzie jest popularnym gatunkiem ozdobnym powszechnie sadzonym zarówno na terenach miejskich jak i na prywatnych działkach. Co ciekawe jest roślina nagozalążkową które ma opadające na zimę listki ( nie przekształcone igły) i bliżej mu do Sosny, Jodły czy do Klona. Jest drzewem magicznym które było sadzone zawsze przy świątyniach jako ochrona przed pożarem. Nasiona wytwarzają tylko okazy żeńskie i są one niesamowicie cuchnące i nie polecam sadzić żeńskich drzew na swoich działkach :-) Mało tego zawierają toksynę która szkodzi naszej skórze.