Przejdź do głównej zawartości

Nieszpułka z Bułgarii

 A dzisiaj taki dość luźny post o Nieszpułce zwyczajnej - Mespilus germanica. Miałem w tym roku przyjemność zobaczyć ładny dorodny krzew we wrześniu w pięknej Bułgarskiej wiosce Nesebyr która jest wpisana do listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jak już na jesień ( upalną ) przystało krzew był obsypany już dorodnymi owocami które chętnie są wykorzystywane na nalewki bądź jako specyfik na choroby nerek. W Polsce była dawno temu częściej sadzona obecnie jest raczej ciekawostką którą nawet dość ciężko spotkać choć za pewne są regiony gdzie jest obecna szerzej. Podobno był to idealny krzew na żywopłoty dookoła pastwisk ale takie info znalazłem w internecie i czy to do końca prawda to nie wiem. Bądź co bądź przed wami zdjęcia tego ślicznego krzewu :-) 


 

Komentarze

TOP Z 30 DNI!

10 najładniej kwitnących krzewów ozdobnych!

Ostatnio prezentowałem listę wspaniałych drzew które zasługują na szersze uznanie ale zdaje sobie sprawę z tego że ogrody nie są z gumy i wielu trudno będzie posadzić drzewa dlatego dla odmiany prezentuje teraz listę krzewów o wyjątkowych kwiatach. Oczywiście jest to lista według mojego uznania a kolejność dodania jest przypadkowa. Przyznam się szczerzę że było mi tę listę bardzo trudno stworzyć bo krzewów ozdobnych jest ogrom. Oczywiście odporność na mrozy jest tutaj bardzo różna i nie wszystkie będą nadawały się na szerokie zastosowanie. Ale czasem warto eksperymentować ;-)
Który krzew jest najładniejszy Waszym zdaniem ???
Dereń Kousa - Cornus kousa
Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus
Stewarcja kameliowata - Stewartia pseudocamellia
Kielichowiec chiński - Calycanthus chinensis
Szczęślin trójdzielny - Clerodendrum trichotomum
Poliotyrsis chiński - Poliothyrsis sinensis
Styrakowiec japoński - Pterostyrax hispida
Śniegowiec wirginijski - Chionanthus virginicus 
Kolkwicja chińska - Kolkitz…

Noski - Klonowy Symbol!

W Polsce w stanie naturalnym możemy spotkać trzy gatunki Klonów a mianowicie - zwyczajny, jawor i polny a do tego grona możemy doliczyć jeszcze kilka gatunków obcego pochodzenia jak Klon japoński, palmowy, srebrzysty, czerwony czy tatarski. Ta ilość oczywiście może być jeszcze większa o czym świadczy chociażby ich pokaźna kolekcja w Arboretum w Rogowie. Z czym Nam się kojarzą?? Z liśćmi które mają klapy i niestety tutaj często popełniamy błąd uważając że Ambrowiec, Tulipanowiec czy popularny Platan za Klonowe gatunki którymi przecież nie są!!! Na co zwracać uwagę w przypadku Klonów?? Oczywiście na nasiona którymi są  Noski czyli Skrzydlaki niegdyś tak chętnie wykorzystywane do zabawy przez dzieci które w tej chwili mają zupełnie inne rozrywki. W każdym razie ten Nosek jest tym czymś co je wspólnie łączy w jedną dużą rodzinę! Są na przykład takie Gatunki które mają listki kompletnie odbiegające od klapowego standardu i takim świetnym przykładem jest Klon grabolistny który jak zobaczyci…

Milion - 1000000

W dniu dzisiejszym chciałem bardzo serdecznie podziękować Wszystkim za ten wspaniały prezent jakim jest ponad milion wyświetleń bloga od jego powstania. Jest to dla mnie sytuacja wyjątkowa i nie spodziewałem się że kiedykolwiek takie coś nastąpi. Statystyki zupełnie przekroczyły jakiekolwiek wyobrażenia i bez wątpienia są motywujące do dalszego działania jakim jest promocja drzew i krzewów ozdobnych w terenach zieleni i prywatnych działkach. Może nie piszę codziennie i zdarza się że nie ma mnie przez kilka dni ale za każdym razem w wolnej chwili staram się tu wskoczyć żeby napisać jakąś ciekawostkę ze świata dendrologii. Z mojej strony mogę obiecać że przynajmniej przez najbliższy czas zamierzam dalej tworzyć tego bloga i oddać choć cząstkę swojej pasji dla Was. Ogromne podziękowania i ukłony dla Wszystkich Obserwatorów, Pasjonatów którzy aktywnie zaglądają na mojego bloga i tak ochoczo udostępniają widoczne tutaj materiały. Pozdrawiam do następnego posta :-) 

Brzoza Hosera

A dzisiaj kilka słów o bardzo ciekawym mieszańcu gatunkowym który został wyselekcjonowany w Kórniku czyli Brzoza Hosera - Betula Hoseri. Jej historia jest dość ciekawa bowiem znana jest od 1929 roku a na swoją największą popularność musiała czekać aż do lat 90 choć osobiście uważam że wciąż jest sporo do nadrobienia w temacie i zasługuję na szerokie zastosowanie. Ma bardzo ładne dorodne liście które kształtem bardzo przypominają Brzozę żółtą. Jej listki przebarwiają się na kolor żółty a gałązki tworzą nieco płaczący pokrój. Kora bardzo okazała i mega ozdobne ciemna i brązowa z dodatkiem wiśni z licznymi przebarwieniami i odcieniami tych kolorów. Kształt drzewa jest generalnie stożkowy lub owalny i nie osiąga wielkich rozmiarów. Idealna do nasadzeń pojedynczych oraz w grupach ale również jako drzewo alejowe. Uwaga w przypadku sadzenia koło ulic trzeba uważać na zasolenie którego Brzozy generalnie nie lubią. Znacie to nasze krajowe dobro dendrologii?? 


Paulownia puszysta

A dzisiaj kilka słów na temat Paulowni puszystej - Paulownia tomentosa która równie często nazywana jest Cesarskim drzewem. Jest to głównie ozdobne wiosną drzewo o wspaniałych kwiatach w kolorze fioletowym które niestety w naszych warunkach mogą przemarzać ale za to jej liście powalają cały rok. Gatunek ten pochodzi z Chin i Korei i jest uważana za symbol szczęścia pomyślności i ma duże znaczenie w ogrodach feng-shui. W Japonii była kiedyś podobno sadzona po narodzinach córki aby nieść jej pomyślność i dobrobyt. Obecnie bardzo popularny gatunek i coraz częściej wykorzystywany jako drzewo ozdobne w Polsce głównie na zachodzie. Jest mega wartościowym gatunkiem przez wzgląd na swoje właściwości oczyszczania powietrza dlatego warto ją sadzić w parkach miejskich. Co ciekawe potrafi szybko przyrastać i już po trzech latach wygląda jak konkretne drzewo. Mylona jest z Katalpą a dzisiaj zdjęcia jej owoców które bardziej przypominają orzechy a te od Katalpy wyglądają jak strąki :-) Ciekawe drz…