Przejdź do głównej zawartości

Grab pospolity Pendula

Podczas ostatniej swojej podróży do Ustronia miałem okazję natknąć się na konkretny i łady okaz drzewa w formie Pendula. Początkowo wydawało mi się że jest to powszechny i często sadzony Wiąz ale okazało się że to Grab pospolity - Carpinus betulus Pendula o ślicznej parasolowatej koronie. Wysokość jaką osiąga to drzewko jest uzależnione od miejsca szczepienia ale szerokość potrafi być imponująca. Są to bardzo malownicze drzewka w sam raz do wakacyjnych kurortów uzdrowisk ale i do miejskich parków. Grab ten nie ma jakiś szczególnych wymagań i może być sadzony absolutnie w całym kraju. Polecam.
Na jednym zdjęciu w tle widać też Wiąz dlatego tak łatwo przeoczyć jest Graba który z odległości prezentuję się bardzo podobnie a właściwie niemal identycznie.

Komentarze

TOP Z 30 DNI!

10 najładniej kwitnących krzewów ozdobnych!

Ostatnio prezentowałem listę wspaniałych drzew które zasługują na szersze uznanie ale zdaje sobie sprawę z tego że ogrody nie są z gumy i wielu trudno będzie posadzić drzewa dlatego dla odmiany prezentuje teraz listę krzewów o wyjątkowych kwiatach. Oczywiście jest to lista według mojego uznania a kolejność dodania jest przypadkowa. Przyznam się szczerzę że było mi tę listę bardzo trudno stworzyć bo krzewów ozdobnych jest ogrom. Oczywiście odporność na mrozy jest tutaj bardzo różna i nie wszystkie będą nadawały się na szerokie zastosowanie. Ale czasem warto eksperymentować ;-)
Który krzew jest najładniejszy Waszym zdaniem ???
Dereń Kousa - Cornus kousa
Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus
Stewarcja kameliowata - Stewartia pseudocamellia
Kielichowiec chiński - Calycanthus chinensis
Szczęślin trójdzielny - Clerodendrum trichotomum
Poliotyrsis chiński - Poliothyrsis sinensis
Styrakowiec japoński - Pterostyrax hispida
Śniegowiec wirginijski - Chionanthus virginicus 
Kolkwicja chińska - Kolkitz…

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną!


Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Tamaryszek

W zasadzie Tamaryszki - Tamarix już kończą swoje kwitnienie a niektóre już zapomniały nawet co to są kwiaty to i tak postanowiłem je troszkę przypomnieć w foto relacji. Powiem szczerzę że ich identyfikacja jakoś dla mnie jest dość ciężka dlatego nie stwierdzę jednoznacznie z jakim gatunkiem się spotkałem ale bez względu na to co to za jeden cudak to i tak muszę powiedzieć że jest to piękny krzew. Ich kwiaty są bardzo drobne i zebrane bardzo gęsto na gałązkach których w momencie kwitnienia kompletnie nie widać. Często krzew ten tworzy pokrój mocno przewieszający i wygląda troszkę jak różowa fontanna na zielonej łące. W ciągu roku nie są to może za specjalnie okazałe krzewy ale czas prezentowania kwiatów to zdecydowanie ich pięć minut i powód do sadzenia. W Naszym kraju spotykamy głównie trzy gatunki. Tamaryszka francuskiego drobnokwiatowego oraz pięciopręcikowego i osobiście zgaduję że na zdjęciu jest Tamaryszek pięciopręcikowy. A Wy co o tym myślicie??? ;-)

Tulipanowiec amerykański Ardis!

A dzisiaj mamy bardzo ładną odmianę Tulipanowca amerykańskiego ,,Ardis,, ( Liriodendron Tulipifera ,,Ardis,, ). Jest to niska i karłowa odmiana jak na gatunek ponieważ osiągająca przeważnie około 5-7 metrów. Ma bardzo ładne ale i niezwykle różnokształtne listki które są mniejsze niż u gatunku a przy tym bardzo często mocno wcięte. Czasami się zdarza że klap niemal nie widać albo listki są zbliżone do gatunku. Inne mogą mieć dwie a czasem i cztery klapy. Kwiaty ma niemal tak same jak gatunek z tą różnicą że bardzo często są skierowane ku dołowi. Jest niemal w całości odporna na mrozy ale i również na wszelkie uszkodzenia mechaniczne jak wyłamywanie gałęzi po których radzi sobie świetnie i dobrze się  regeneruję. Nie lubi mocno zbitej ziemi i bardzo źle rośnie w otoczeni betonu przez co nadaję się głównie do parków na łąki oraz do ogrodów przydomowych. Polecam :-)


Lilak zwisłokwiatowy!

Dzisiaj mam prawdziwą ciekawostkę w Polsce choć na świecie a szczególnie w Chinach znaną już od dawna. Lilak zwisłokwiatowy, bardzo często nazywany również Lilakiem zwisającym ( Syringa komarowii subsp. reflexa). Obecnie w Naszym kraju spotkać go można w Arboretach, ogrodach botanicznych ale czasami również w parkach gdzie starano się tworzyć kolekcję ładnie kwitnących roślin. U Nas osiąga ponad trzy metry wysokości czyli prawie tyle samo ile w naturze gdzie dorasta do czterech. Ma pokrój zbliżony do kulistego ale czasem tworzy też koronę parasolowatą szczególnie kiedy rośnie w miejscu słabiej doświetlonym. Jego kwiaty pojawiają się później od Lilaka pospolitego bo na przełomie maja i czerwca. Są zebrane w bardzo ładne zwisające grona które wydzielają dość przyjemny zapach ale nie tak intensywny jak to ma miejsce w przypadku innych Lilaków. Idealny do terenów zieleni, do parków ale i do większych ogrodów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i najlepiej prezentuję się na miejscu słone…