Przejdź do głównej zawartości

10 najładniej kwitnących krzewów ozdobnych!

Ostatnio prezentowałem listę wspaniałych drzew które zasługują na szersze uznanie ale zdaje sobie sprawę z tego że ogrody nie są z gumy i wielu trudno będzie posadzić drzewa dlatego dla odmiany prezentuje teraz listę krzewów o wyjątkowych kwiatach. Oczywiście jest to lista według mojego uznania a kolejność dodania jest przypadkowa. Przyznam się szczerzę że było mi tę listę bardzo trudno stworzyć bo krzewów ozdobnych jest ogrom. Oczywiście odporność na mrozy jest tutaj bardzo różna i nie wszystkie będą nadawały się na szerokie zastosowanie. Ale czasem warto eksperymentować ;-)
Który krzew jest najładniejszy Waszym zdaniem ???
Dereń Kousa - Cornus kousa
Kielichowiec wonny - Calycanthus floridus
Stewarcja kameliowata - Stewartia pseudocamellia
Kielichowiec chiński - Calycanthus chinensis
Szczęślin trójdzielny - Clerodendrum trichotomum
Poliotyrsis chiński - Poliothyrsis sinensis
Styrakowiec japoński - Pterostyrax hispida
Śniegowiec wirginijski - Chionanthus virginicus 
Kolkwicja chińska - Kolkitzia amabilis Komentarze

 1. Z prezentowanych mam trzy i nie wiem, który piękniejszy :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A które jak mogę spytać??? Obstawiam Derenia Kousa i Kielichowce a trzeci to może Kolkwicja :-)

   Usuń
 2. Mam kilka faworytów:
  Kielichowce,Stewarcję i Kolkwicje.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam faworytów. Zachwycają mnie wszystkie ! :)
  Wielkie, wielkie dzięki za umieszczenie zdjęć szczęślina i śniegowca.
  Moim zdaniem nie da się wyodrębnić najlepszych spośród ogromu gatunków. Każdy ma coś w sobie, co czyni go wyjątkowym. Na miejsce tutaj zasługują jeszcze chociażby: wiciokrzew pomorski, magnolie (w tym Siebolda), kasztanowce czerwone, wisteria, JUDASZOWCE i TULIPANOWCE. Pierwsze, co mi przychodzi na myśl ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha część z podanych przez Twoją osobę gatunków jest już na liście polecanych drzew :-) Widać uwielbiasz podobne gatunki co ja :-) Nie dziwi mnie to bo są genialne!

   Usuń
 4. Co jeden to ładniejszy. Niestety nie ma żadnego. Brak miejsca :(

  OdpowiedzUsuń
 5. nie dość, że nie posiadam żadnego z wymienionych, to nawet o nich nie słyszałam... dzięki za takie zestawienie, muszę poczytać o wymaganiach i może znajdę któregoś w sprzedaży lub zamówię przez internet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam warto je sadzić :-) Ciesze się że zestawienie się podoba :-)

   Usuń
 6. Faktycznie krzewy są bardzo ładne i ja także lubię mieć dużo zieleni w ogrodzie. Moim zdaniem świetnie sprawdzają się także gry i zabawy w ogrodzie https://modino.pl/ogrodowe-gry-i-zabawy i w taki sposób można świetnie spędzić czas.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

TOP Z 30 DNI!

Galeria - Płaczące Iglaki!

Jedni je uwielbiają, chwalą i polecają a inni zupełnie ich nie lubią i krytykują! Iglaki płaczące bez wątpienia należą do tych które potrafią zwrócić na siebie uwagę. Nawet osoby nie z branży dostrzegają je w gąszczu innych roślin. Ilość odmian płaczących z roku na rok wzrasta i ciągle tworzone są nowe. Kiedyś tylko Modrzew był znany z tej oryginalności a teraz Jodły, Świerki, Cedry, Choiny, Jałowce, wszystkie płaczą. Jedne potrafią osiągać spore rozmiary a inne to miniaturowe drzewka często nie dorastające do kolan. Cześć jest zimozielona jak Mamutowce czy Cedry a inne posiadają sezonowe igliwie jak Cypryśniki czy Modrzewie. Przedstawiam galerię płaczących iglaków. Opinie o nich każdy ma swoją i mam nadzieje że podzielicie nią w komentarzach ;-) Dobrego oglądania tej obszernej galerii zdjęć poświęconej tym osobliwym rośliną!


Dla zainteresowanych, wszystkie fotografie zostały wykonane w Polsce!

Tamaryszek

W zasadzie Tamaryszki - Tamarix już kończą swoje kwitnienie a niektóre już zapomniały nawet co to są kwiaty to i tak postanowiłem je troszkę przypomnieć w foto relacji. Powiem szczerzę że ich identyfikacja jakoś dla mnie jest dość ciężka dlatego nie stwierdzę jednoznacznie z jakim gatunkiem się spotkałem ale bez względu na to co to za jeden cudak to i tak muszę powiedzieć że jest to piękny krzew. Ich kwiaty są bardzo drobne i zebrane bardzo gęsto na gałązkach których w momencie kwitnienia kompletnie nie widać. Często krzew ten tworzy pokrój mocno przewieszający i wygląda troszkę jak różowa fontanna na zielonej łące. W ciągu roku nie są to może za specjalnie okazałe krzewy ale czas prezentowania kwiatów to zdecydowanie ich pięć minut i powód do sadzenia. W Naszym kraju spotykamy głównie trzy gatunki. Tamaryszka francuskiego drobnokwiatowego oraz pięciopręcikowego i osobiście zgaduję że na zdjęciu jest Tamaryszek pięciopręcikowy. A Wy co o tym myślicie??? ;-)

Tulipanowiec amerykański Ardis!

A dzisiaj mamy bardzo ładną odmianę Tulipanowca amerykańskiego ,,Ardis,, ( Liriodendron Tulipifera ,,Ardis,, ). Jest to niska i karłowa odmiana jak na gatunek ponieważ osiągająca przeważnie około 5-7 metrów. Ma bardzo ładne ale i niezwykle różnokształtne listki które są mniejsze niż u gatunku a przy tym bardzo często mocno wcięte. Czasami się zdarza że klap niemal nie widać albo listki są zbliżone do gatunku. Inne mogą mieć dwie a czasem i cztery klapy. Kwiaty ma niemal tak same jak gatunek z tą różnicą że bardzo często są skierowane ku dołowi. Jest niemal w całości odporna na mrozy ale i również na wszelkie uszkodzenia mechaniczne jak wyłamywanie gałęzi po których radzi sobie świetnie i dobrze się  regeneruję. Nie lubi mocno zbitej ziemi i bardzo źle rośnie w otoczeni betonu przez co nadaję się głównie do parków na łąki oraz do ogrodów przydomowych. Polecam :-)


Lilak zwisłokwiatowy!

Dzisiaj mam prawdziwą ciekawostkę w Polsce choć na świecie a szczególnie w Chinach znaną już od dawna. Lilak zwisłokwiatowy, bardzo często nazywany również Lilakiem zwisającym ( Syringa komarowii subsp. reflexa). Obecnie w Naszym kraju spotkać go można w Arboretach, ogrodach botanicznych ale czasami również w parkach gdzie starano się tworzyć kolekcję ładnie kwitnących roślin. U Nas osiąga ponad trzy metry wysokości czyli prawie tyle samo ile w naturze gdzie dorasta do czterech. Ma pokrój zbliżony do kulistego ale czasem tworzy też koronę parasolowatą szczególnie kiedy rośnie w miejscu słabiej doświetlonym. Jego kwiaty pojawiają się później od Lilaka pospolitego bo na przełomie maja i czerwca. Są zebrane w bardzo ładne zwisające grona które wydzielają dość przyjemny zapach ale nie tak intensywny jak to ma miejsce w przypadku innych Lilaków. Idealny do terenów zieleni, do parków ale i do większych ogrodów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i najlepiej prezentuję się na miejscu słone…